Рада ухвалила законопроєкт Зеленського про референдум, який підтримували правозахисники

Дата: 26 Січня 2021
A+ A- Підписатися

Верховна Рада підтримала в другому читанні законопроєкт про всеукраїнський референдум, який вніс на розгляд парламенту президент Володимир Зеленський.

Про це повідомили на сайті парламенту. 

Старий закон про референдум, який Конституційний Суд визнав незаконним у 2018 році, ухвалювали за часів президенства Віктора Януковича. Експерти критикували документ, адже він, за їхніми словами, фактично давав владі ще один механізм для ухвалення рішень через маніпулювання результатами волевиявлення громадян.

Закон 2012 року дозволяв ухвалювати рішення на референдумі незалежно від кількості громадян, що взяли в ньому участь, а сам порядок ініціювання референдуму був нереальним без підтримки влади. 

Новий законопроєкт президент Зеленський вніс на розгляд Ради в червні 2020 року, і як невідкладний він пройшов профільний комітет усього за тиждень. Згодом і Венеційська комісія схарактеризувала його як демократичний.

Згідно з ухваленим законопроєктом, на референдум в Україні можна винести лише одне питання, а предметом волевиявлення можуть бути: 

  • затвердження закону про внесення деяких змін до Конституції, а саме про загальні засади, вибори й сам референдум, а також правосуддя;
  • питання загальнодержавного значення;
  • зміна території України;
  • втрата чинності законом України або окремими його положеннями.

Не можна виносити на референдум питання про податки, бюджет і амністію, а також ті, які мають вирішувати органи правопорядку, наприклад покарання винних або ухвалення вироків. 

Питання, яке зможуть виносити на референдум президент, Верховна Рада або за ініціативою не менш як 3 мільйонів громадян зі щонайменше 2/3 областей, має бути:

  • чітким та зрозумілим;
  • формулювання не має допускати різних тлумачень;
  • відповідь на запитання має бути “так” або “ні”.

Всеукраїнський референдум, для якого в документі передбачили можливість електронного голосування, не зможуть призначити чи провести в разі введення в Україні або в окремих її місцевостях воєнного чи надзвичайного стану.

Напередодні голосування в парламенті правозахисники з Центру політико-правових реформ випустили заяву з підтримкою законопроєкту та закликали депутатів проголосувати за.

“Інструмент всеукраїнського референдуму є не просто важливим елементом прямої демократії, а одним з механізмів українського державотворення. Саме в 1991 році на всеукраїнському референдумі було підтверджено Акт проголошення незалежності України, з чого почалася нова сторінка української державності, побудованої на цінностях демократії та свободи”, – наголошували вони.

Відомо, що, згідно зі статтею 7 Закону “Про місцеве самоврядування”, в Україні існує поняття “місцевий референдум”, який є формою розв’язання територіальною громадою питань місцевого значення. Однак провести таке волевиявлення неможливо, адже досі для цього не існує окремого закону. Питання порядку організації та проведення місцевих референдумів не було прописаним і в законі 2012 року. 

Нагадаємо, що, згідно з опитуванням, яке провів Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва у 2019 році, українці не орієнтуються в питаннях референдуму і пов’язаних з ним ризиків. Так, 69,8% респондентів ініціювали б референдум про встановлення смертної кари для педофілів. Однак Конституція, наприклад, забороняє виносити на референдум питання податків, бюджету та амністії, а з приводу смертної кари є навіть окреме рішення Конституційного Суду, яке є продовженням тексту Основного закону. 

Фотографія обкладинки: АСПІ
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: