Надати звання Героя України 16-річному Степану Чубенку (посмертно): петицію зареєстрували на сайті президента

Дата: 14 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

На офіційному сайті президента зареєстрували петицію з проханням надати звання Героя України жителю Краматорська Донецької області 16-річному Степану Чубенку (посмертно).

Відповідний документ оприлюднено тут.

Степан Чубенко народився 11 листопада 1997 року в Краматорську в родині вчительки та залізничника. Навчався в місцевій школі № 12, займався греко-римською боротьбою, футболом, був голкіпером місцевої юнацької команди ФК “Авангард”.

З початком Революції гідності та після побиття студентів на майдані Незалежності в Києві став учасником політичних процесів, що відбувалися в країні. Зокрема, брав активну участь у Краматорському Євромайдані, організував марш підтримки Євромайдану в лютому 2014 року в охопленому проросійськими виступами місті. Згодом також регулярно брав участь у проукраїнських мітингах.

Після захоплення Краматорська навесні 2014 року російськими військовослужбовцями, співробітниками спецслужб Росії та місцевими колаборантами хлопець із друзями самоорганізувалися та вели підпільну боротьбу: розповсюджували листівки, нагадуючи, що Краматорськ – це Україна; збирали інформацію про ворога; забезпечували українських військових, які перебували в передмісті та на аеродромі, водою, засобами гігієни тощо.

Степан особисто зняв з центральної площі міста “триколор” угруповання “ДНР”, який зараз зберігається як трофей у музеї Степана Бандери в місті Косів Івано-Франківської області.

Наприкінці червня 2014 року Чубенко поїхав до Києва, щоб доєднатися до складу одного з добровольчих батальйонів, але через свій вік зміг потрапити лише до Сотні Лева. Через місяць повернувся на Донеччину та був затриманий “контррозвідкою” “МДБ ДНР” та звинувачений у “шпигунстві на користь України”.

29 липня 2014 року без будь-якого навіть формального слідства та суду Степана розстріляли представники бандформування “Керч” у селищі Горбачево-Михайлівка, що в передмісті Донецька.

У вересні 2014 року батькам вдалося знайти тіло хлопця. Після ексгумації його останки відправили до Краматорська. Степана Чубенка поховали 8 листопада 2014 року. Харківська правозахисна група вказує, що до вбивства причетні троє осіб з формування “Керч”, зокрема його командир Вадим Погодін.

У листопаді 2017-го Торецький суд визнав винними у викраденні, тортурах і вбивстві Степана Чубенка бойовиків батальйону “Керч” Погодіна, Максима Сухомлінова і Юрія Москальова. Під час слідства свідок розповів, як Керч, Буба і Жора штовхали до траншеї побитого і зв’язаного Степана. Погодін вистрілив з “макарова” в голову хлопцеві, який стояв на колінах. Двоє інших “добили” його. Суд засудив їх до довічного ув’язнення. Наразі злочинці переховуються на території окупованого Криму та в Росії. Вони перебувають у міжнародному розшуку.

Степана Чубенка відзначено волонтерською нагородою “Народний Герой України” (посмертно), у Краматорську його ім’я має школа № 12 та одна з вулиць. Хлопцю встановлено пам’ятник, а біля входу на місцевий стадіон “Авангард” – пам’ятну дошку.

“Ми переконані у тому, що геройський вчинок Степана гідний визнання не лише на місцевому, але й на загальнодержавному рівні”, – йдеться в петиції.

Донецька обласна державна / військова адміністрація вже вносила подання про надання Степану Чубенку звання Героя України (посмертно), однак документи досі не розглянуто.

Раніше ZMINA повідомляла про те, що парамедикиня “Госпітальєрів” та менеджерка “Суспільного” Ірина Цибух отримала звання Героя України посмертно.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter