Прокурори не можуть проводити об’єктивні інспекції у в’язницях – юрист

Дата: 10 Липня 2018
A+ A- Підписатися

У Верховній Раді представили проект закону про пенітенціарні інспекції. Згідно з ним, в Україні зявиться система подвійних інспекцій: підпорядковані Міністерству юстиції та незалежні.

Про це в ефірі Громадського радіо розповів розробник проекту закону про пенітенціарні інспекції, юрист Вадим Човган.

За його словами, внутрішні інспекції вже почали функціонувати, але вони змагаються за свій статус, тому що “якщо включити їх в адміністрацію кримінально-виконавчої служби, яка сьогодні керує в’язничною системою, вона перестане бути незалежною від цієї системи”.

Їхнє завдання полягає не стільки в тому, щоб виявити порушення, скільки в тому, щоб допомогти, приїхати і показати, де є проблеми. Зовнішні інспекції не повинні мати нічого спільного з цією системою. Це може бути, наприклад, Національний превентивний механізм. Сьогодні у них бракує ресурсу, бо зовнішні інспекції мають, за проектом закону, відвідати колонії хоча б два рази на п’ять років, а внутрішні один раз. У нас багато установ, їх понад 120″, – розповідає Вадим Човган.

Вадим Човган

Також юрист додає, що прокурори не можуть бути цілком об’єктивними в інспекціях через саму функцію своєї професії – звинувачувати.

“Співробітники пенітенціарної системи стверджують, що прокурори досі послуговуються системою показників. Тобто прокурор приїжджає у виправну колонію і каже: “Мені потрібно знайти стільки-то порушень”. Порушення завжди можна знайти. У нашій системі маса порушень. Але які з них критичні, а які лише формальні?” – пояснює Човган.

Як зазначає юрист, під час обговорення в підкомітеті проект підтримала більшість. Проте найбільше зауважень стосувалися того, що прокуратура втратить деякі повноваження.

“Очевидно, що прокуратура не бажає повністю втрачати цю функцію, вона посилається на те, що в Конституції написано, що прокуратура може вирішувати інші питання під час кримінального провадження. Вони кажуть, що тюремна система – це теж кримінальне провадження. Але в Кримінальному процесуальному кодексі виконання вироку  – це вже не кримінальне провадження, це було підтверджено Верховним Судом”, – наголошує Човган.

Як зауважує Вадим Човган, створення закону про пенітенціарні інспекції передбачено Конституцією. У 2016 році набрали чинності зміни до неї, згідно з якими прокуратуру серйозно обмежили в повноваженнях, однак лишили серед її обов’язків нагляд у в’язничній системі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: