“Прокурор громади”: в Україні започаткують спеціальний проєкт задля протидії порушенням прав людини в окупованому Криму
В Україні започаткують проєкт “Прокурор громади”, що має об’єднати зусилля правоохоронців та активістів з протидії порушенням прав людини, міжнародним злочинам та із забезпечення верховенства права в умовах окупації Криму та широкомасштабного вторгнення РФ.
Про це повідомила пресслужба Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (АРК).
У першому засіданні Ради громади прокуратури АРК та міста Севастополя – міжвідомчої робочої групи з питань реалізації концепції проєкту “Прокурор громади” взяли участь прокурори, представники Представництва Президента України в АРК, правоохоронних органів автономії та експертів з неурядових громадських організацій Центр прав людини ZMINA, Регіональний центр прав людини, Українська Гельсінська спілка з прав людини, ЦГП “Альменда”, “Крим_ SOS”, Українська правова консультативна група (ULAG), Медійна ініціатива за права людини.
Центр прав людини ZMINA представляли адвокаційна директорка Альона Луньова та менеджерка проєктів Вікторія Нестеренко.
Нестеренко наголосила на важливості взаємодії з Прокуратурою АРК у цьому напрямку, розповівши, що ZMINA вже багато років співпрацює із державними органами влади, зокрема прокуратурою АРК.
“Ми моніторимо та документуємо порушення прав людини й норм міжнародного гуманітарного права в окупованому Криму, фіксуємо факти незаконного переслідування громадян України, а також збираємо дані про осіб, причетних до злочинів, для подальшого притягнення їх до відповідальності”, – сказала правозахисниця.
Важливим аспектом співпраці стало фіксування фактів переміщення незаконно утримуваних цивільних осіб з новоокупованих територій до Криму, а також збір інформації про посадовців окупаційної адміністрації та працівників правоохоронних органів РФ.
Ця робоча група має визначити основні напрями протидії злочинності, спільні пріоритети у діяльності правоохоронних органів із врахуванням потреб громади, а також щодо шляхів розв’язання інших проблемних питань, пов’язаних з окупацією Криму.
Під час засідання перший заступник керівника прокуратури автономії Віталій Секретар і прокурори презентували концепт проєкту, а також розповіли про досвід іноземних країн щодо взаємодії прокуратури з громадськістю.
Проєкт “Прокурор громади” покликаний стати “містком між прокуратурою, громадянським суспільством та органами влади”, об’єднати знання, досвід і ресурси для того, щоб забезпечити не лише реагування на злочини, а й надати впевненості кожному громадянину в окупованому Криму в існуванні справедливості, наголосив Секретар.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що Офіс генпрокурора станом на листопад 2024 року зареєстрував понад 136 тисяч воєнних злочинів, вчинених окупантами на території України. Прокуратура не може охопити весь обсяг, тому потребує обміну даних з громадянським суспільством, зокрема у роботі з потерпілими, пошуку інформації та її передаванні в національну правоохоронну систему.