Прокуратура вважає, що може не віддавати паспорт журналісту Гусейнову попри рішення суду

Дата: 12 Квітня 2018
A+ A- Підписатися

Прокуратура Київської області стверджує, що не повинна повертати паспорт журналісту-біженцю Фікрату Гусейнову, який на прохання влади Азербайджану був затриманий в Україні, незважаючи на нідерландське громадянство.

Про це йдеться у відповіді прес-служби прокуратури на запит видання “Детектор медіа”.

“Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 02.04.2018 відмовлено в задоволенні клопотання прокуратури області про продовження застосування до Гусейнова Ф.Н. запобіжного заходу у вигляді особистої поруки. Водночас 02.04.2018 судом проголошено лише резолютивну частину рішення, де не вирішено питання про повернення останньому паспорта, у зв’язку з чим прокуратура області позбавлена можливості виконувати рішення суду щодо видачі паспорта. Крім того, Печерським районним судом м. Києва розглядається клопотання про обрання відносно Гусейнова Ф.Н. запобіжного заходу у вигляді особистого зобов’язання із покладенням обов’язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України”, – зазначено у відповіді прокуратури.

Водночас адвокат журналіста Дмитро Мазурок повідомив виданню, що для виконання рішення суду достатньо і короткого тексту, оскільки резолютивна частина написана повністю, однозначно і не потребує додаткового тлумачення.

“Ухвала підлягає негайному виконанню, незважаючи на відсутність повного тексту судового рішення”, – сказав він.

Мазурок нагадав, що, відповідно до ст. 203 КПК, “ухвала про застосування запобіжного заходу припиняє свою дію після закінчення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу…”.

“Так, ухвалою Печерського районного суду міста Києва від 16 березня 2018 року дію запобіжного заходу продовжено до 2 квітня. Як ми вже знаємо, ухвалою від 2 квітня 2018 року у продовженні дії запобіжного заходу відмовлено повністю. Тобто не після 2 квітня ухвала про продовження дії запобіжного заходу втратила чинність, а після того прокурору було відмовлено в продовженні запобіжного заходу”, – пояснив адвокат.

Позицію прокуратури Мазурок назвав “невмілим маніпулюванням здогадками про неможливість виконати рішення суду” і додав, що за такі дії передбачена кримінальна відповідальність за ст. 382 КК України (“Невиконання судового рішення”).

За словами адвоката, тиждень тому народний депутат Микола Княжицький, який взяв на поруки журналіста, написав відповідну заяву про злочин до Генеральної прокуратури України. Також, як уже відомо, за зверненням правозахисних організацій “Право на захист”, “Українська Гельсінська спілка з прав людини” та “Харківська правозахисна група” Уповноваженим ВРУ з прав людини відкрите провадження.

Керівниця проектів Центру інформації про права людини Людмила Янкіна вважає, що проводити екстрадиційну перевірку щодо Фікрета Гусейнлі нелогічно, оскільки він біженець, громадянин Нідерландів. 

“Прокуратура незаконно позбавила його паспорта. Рішення суду було повернути Фікрету Гусейнлі паспорт. І що зробив прокурор? Він із зали суду фактично вкрав паспорт супроти рішення суду, чим порушив це рішення, і втік. Не дивлячись на рішення суду, прокуратура вдруге позбавляє Фікрета Гусейнлі можливості покинути країну. Немає жодних об’єктивних причин тримати його в Україні, а сама по собі так звана екстрадиційна перевірка є маніпуляцією і затягуванням процесу”, – сказала вона.

За словами Янкіної, за всіма міжнародними стандартами не можна екстрадувати людину в країну, в якій вона зазнавала переслідування, тортур, а потім втекла і отримала статус біженця в Нідерландах.

Нагадаємо, Фікрат Гусейнов був в Азербайджані співробітником опозиційної газети “Азадлиг” (“Свобода” – ред.). У березні 2006 року його викрали і побили невідомі в масках у селищі Патамдар Баку, в результаті чого він отримав важкі тілесні ушкодження, зокрема ножові поранення. 8 травня 2008 року журналіст емігрував з Азербайджану. Він отримав статус біженця в Нідерландах і зараз є громадянином цієї країни.

14 жовтня 2017 року українські прикордонники затримали його в аеропорту “Бориспіль” на підставі червоної картки, яку ініціював Азербайджан. В Україну журналіст прилетів, щоб з’ясувати умови для відкриття в Києві філії супутникового телеканалу Turan TV.

В Азербайджані Фікрата Гусейнова звинувачують у нібито організації незаконної еміграції азербайджанців, шахрайстві та підробці документів. 

Комітет захисту журналістів вказує, що Гусейнов висвітлював роботу азербайджанської опозиції в екзилі та викривав корупцію в азербайджанському уряді. Він також критикував президента Азербайджану Ільхама Алієва.

Директор російської редакції каналу Turan TV Емін Ахмедбеков заявив, що видача Азербайджану журналіста Фікрата Гусейнова загрожує його життю і здоров’ю.

Міністерство закордонних справ Нідерландів повідомило адвокату журналіста в Гаазі про видалення червоної картки в базі Інтерпол через її невідповідність ст. 2 (1) і 3 статуту Інтерполу.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: