Прокуратура на Закарпатті не може знайти, хто підпалив будинок ромів
Правоохоронці розслідують кримінальну справу за ч. 2 ст. 194 Кримінального кодексу (“умисне знищення або пошкодження майна”) щодо підпалу будинку ромів у Мукачево.
Про це Центру інформації про права людини повідомила в. о. прес-секретаря прокуратури Закарпатської області Марина Везега з посиланням на прокурора міста Мукачево Віктора Данканича.
“Наразі розслідується кримінальна справа щодо умисного знищення або пошкодження майна, вчиненого шляхом підпалу, вибуху чи іншим загальнонебезпечним способом”, – сказала Марина Везега.
За словами постраждалих ромських родин, після сутичок, у яких загинув 18-тирічний хлопець, обурений натовп вночі 9 жовтня пограбував та підпалив будинок ромської родини, з якої походить підозрюваний у вбивстві.
Речниця обласної прокуратури каже, що слідство встановлює коло свідків, які можуть надати більше інформації про події тієї ночі. Слідчі вже встановили близько сотні свідків.
“Правоохоронці зараз збирають інформацію. Складність полягає в тому, що ніхто зі свідків не бачив, щоб хтось щось палив. Всі визнають, що бачили пожежу, але ніхто не вказує на конкретних осіб”, – каже Марина Везега. За її словами, при попередньому опитуванні виявилося, що навіть потерпілі ромські сім’ї не бачили підпалювачів.
У коментарі Центру інформації про права людини власниця підпаленого будинку Марія Лакатош називає слова правоохоронців “брехнею”, оскільки вона й інші члени її родини чітко бачили підпалювачів.
“Я, мої три доньки з дітьми та невістка бачили підпалювачів. У подвір’ї були чотири людини. Вони спочатку запалили стайню, аби ми налякались і втікли з двору. Але ми не втекли і все бачили! Я сказала своїм дітям: “Хоча б відпустіть коней, щоб вони могли вийти!”. Усі коні вибігли на двір”, – розповідає Марія Лакатош.
Четверо людей перелізли через ворота, відкрили їх, і тоді натовп людей забіг у подвір’я та почав кидати запальні суміші в машини, каже вона.
“А потім пішли в будинок і почали викрадати телевізори, комп’ютери, речі. У мене там й гроші були. У нас було там родинні 300 грам золота. Коли вже почав горіти великий будинок і вони почали кричати: “Їх треба усіх повбивати, щоб не було свідків”, тоді ми втекли”, – розповіла жінка.
Ромські родини кажуть, що після підпалу вони надавали свідчення слідчому Мукачевського міськвідділу Олександру Синетару. Тоді правоохоронці порушили кримінальне провадження за фактом підпалу, а не стосовно встановлених підпалювачів.
За словами речниці обласної прокуратури, правоохоронці Мукачевого закликають постраждалі родини приїхати до міста, аби зібрати в них свідчення.
“Міліція закликає їх приїхати, аби отримати свідчення. Вони писали заяви, що у них знищене майно, автомобілі, але цю заяву вони надіслали поштою, а з ними безпосередньо ніхто не спілкувався”, – каже Марина Везега.
Однак голова товариства ромів в Мукачево “Рома” Андрій Горват заперечує, що слідчі викликали їх для опитування.
“Ми залишали їм наші контактні номери телефонів. Вони нас не викликають”, – каже Андрій Горват.
За інформацією прокуратури Закарпатської області, у другій половині дня 6 листопада адвокат потерпілих родин приніс до прокуратури Мукачевого заяву про погрози вбивством та фізичної розправи.
“До прокуратури прийшов адвокат потерпілих і здав заяву 6 листопада, у якій викладені факти погроз. Заява датована 30 жовтня, але в прокуратурі Мукачевого її тільки увечері прийняли”, – сказала Марина Везега.
Однак Андрій Горват це також називає неправдою і пояснює, що всі заяви, в тому числі заяви про погрози були надані правоохоронцям ще у жовтні.
“Усі заяви були надані 15 – 16 жовтня прокуратурі Мукачевого, міліції, обласній прокуратурі. Копії цих заяв є в Офісі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, в Генерального прокурора. Ми лишили навіть фотографії тих людей, які нас підпалили“, – каже Андрій Горват.
Нагадаємо, після нічних подій у ромському таборі 9 жовтня 19 ромських дітей залишились просто неба.