Колишні цивільні полонені, які воюють в лавах ЗСУ, повинні мати право на звільнення з військової служби – експертка
Ухвалений 20 листопада законопроєкт №12104 про відстрочку від мобілізації не звільняє колишніх незаконно ув’язнених цивільних, які наразі воюють, від проходження військової служби. Тому правозахисники пропонують ухвалити зміни до законодавства, які дозволять колишнім цивільним полоненим звільнятись з армії, так само як колишнім військовополоненим.
Про це виданню ZMINA розповіла Олена Белячкова, координаторка груп родин військовополонених та зниклих безвісти “Медійної ініціативи за права людини” (МІПЛ).
За її словами, колишні цивільні бранці, які мобілізувалися або добровільно служать у лавах ЗСУ, теж повинні мати право звільнятися з війська. Тому правозахисники пропонують внести до Закону 2232-XII “Про військовий обов’язок і військову службу” відповідні зміни й зрівняти в правах колишніх військовополонених і тих, хто перебував в незаконному ув’язненні як цивільний, а потім вступив до лав ЗСУ.
“Ми разом з іншими правозахисниками пропонували включити до Закону 2232-XII, який надає право військовослужбовцям звільнитися від служби через перебування у полоні, також цивільних осіб, яких росіяни незаконно позбавили волі. Тобто з військової служби мають мати можливість звільнитись як військові, так і цивільні, які перебували у полоні або в незаконному ув’язненні”, – пояснює експертка.
Бєлячкова зазначила, що у майбутньому такі особи не підлягатимуть мобілізації. Вони, як і колишні військовополонені, зможуть служити у Збройних силах лише за власною згодою.
У жовтні 2024 року народний депутат Олексій Гончаренко подав законопроєкт №12133 “Про поновлення прав громадян України на звільнення з військової служби та надання відстрочки під час мобілізації”, у якому теж пропонує мобілізованим цивільним, яких звільнили з російської неволі, дати можливість звільнятися з армії.
“Проєкт пропонує нову норму, яка урівнює військовополонених та цивільних осіб, які були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії та які після їхнього звільнення з полону були прийняті на військову службу до мобілізації та під час мобілізації з-поміж військовозобов’язаних громадян, у праві на звільнення з військової служби”, – йдеться в документі.
Нагадаємо, 20 листопада 2024 року Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт №12104, який дає право на відстрочення від мобілізації для цивільних осіб, які були позбавлені свободи внаслідок російської агресії.
Законопроєкт вносить зміни до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
“Призову не підлягатимуть особи, стосовно яких у визначеному законом порядку встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України. Такі особи можуть бути призвані на військову службу за їх згодою”, – написано в документі.
“Тут варто зазначити, і про це неодноразово казали правозахисники, що комісія дуже часто відмовляє цивільним у встановленні факту позбавлення особистої свободи. Тому для цивільних, звільнених з російської неволі, важливо довести сам факт позбавлення волі для отримання позитивного рішення від комісії. Цей документ можна буде показати, наприклад, у ТЦК”, – зауважує Луньова.