“Прірва страху та дикого беззаконня”: правозахисники зібрали свідчення українців з окупованих Херсонщини та Запоріжжя
На території тимчасово окупованих Херсонської та Запорізької областей російські військові створили атмосферу страху та беззаконня, катуючи та незаконно позбавляючи волі місцевих мешканців.
Про це йдеться в новому звіті Human Rights Watch.
Автори звіту поспілкувались із 71 людиною з Херсона, Мелітополя, Бердянська, Скадовська та ще десятка міст Херсонської та Запорізької областей, які описали понад чотири десятки випадків свавільних затримань і катувань.
Задокументували правозахисники й катування трьох полонених військовослужбовців територіальної оборони, двоє з яких загинули.
“Метою зловживань, схоже, було отримати інформацію та вселити страх, щоб люди змирилися з окупацією, оскільки Росія прагне встановити суверенітет над окупованою територією всупереч міжнародному праву”, – кажуть автори.
У звіті зібрали деякі історії затриманих, зокрема 47-річного Віталія Лапчука – тероборонівця, якого росіяни викрали з будинку разом із дружиною та сином у березні й убили.
“З початку окупації російські військові націлювалися на затримання чи захоплення не лише військовослужбовців Сил територіальної оборони, які за міжнародним гуманітарним правом повинні розглядатися як військовополонені, а й місцевих мерів та інших державних службовців, офіцерів поліції, а також учасників бойових дій, протестів проти окупації, журналістів чи інших осіб, які, ймовірно, мають інформацію, пов’язану з безпекою, або виступають проти окупації”, – констатують правозахисники.
Ризик опинитись у руках росіян на тимчасово окупованих територіях надзвичайно високий, але виїхати з регіону нині майже неможливо або дуже важко через блокування шляхів росіянами.
За словами постійної представниці президента України в Криму Таміли Ташевої, яка стежить за ситуацією в окупованих районах півдня, з лютого лише на Херсонщині вдалося дізнатися про щонайменше 600 насильницьких зникнень.
“Українці на окупованих територіях переживають пекельні випробування. Російська влада має негайно розслідувати воєнні злочини та інші зловживання з боку своїх сил у цих районах, як і міжнародні слідчі органи, з метою переслідування”, – заявила старша дослідниця Human Rights Watch щодо України Юлія Горбунова.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.