Засуджений до 15 діб адмінарешту правозахисник Корнієнко визнаний невинуватим
Харківський апеляційний суд визнав невинуватим правозахисника Максима Корнієнка, якого Вовчанський районний суд Харківської області 14 листопада засудив до 15 діб утримання під вартою, звинувативши в злісній непокорі працівникові міліції.
Як повідомили Центру інформації про права людини в організації Front Line Defenders, апеляційний суд ухвалив рішення 23 листопада.
В організації зазначають, що юрист-правозахисник і директор координаційного центру “Правозахисник” Корнієнко розслідує випадки катувань і порушень прав людини, захищаючи постраждалих, і веде спостереження за судовими процесами. Він також є членом Громадської ради в адміністрації Харківської області.
Нагадаємо, 14 листопада Корнієнко вів спостереження за відкритими слуханнями у кримінальній справі щодо двох представників ромської національності у Вовчанському районному суді Харківської області. Він записував те, що відбувалося в залі суду на мобільний телефон, коли суддя Ірина Уханева наказав йому припинити записувати, не надавши законного обґрунтування заборони на зйомку громадських слухань. Відповідно до статті 27, частини 6 Кримінально-процесуального кодексу, можна вести відеозапис з дозволу суду та за згоди учасників кримінального провадження. Однак у 2015 році законом “Про забезпечення права на справедливий суд” у статті 11, частині 3 закону “Про судоустрій і статус суддів” було внесено зміни, що закріплюють права учасників процесу і присутніх у залі засідання вести запис без дозволу суду.
Оскільки Корнієнко відмовився припинити відеозйомку, суддя покликав співробітників поліції, які відвезли правозахисника у відділок, де йому були пред’явлені звинувачення у “злісній непокорі законному розпорядженню або вимозі працівника міліції” за статтею 185 Адміністративного кодексу України. Слухання у цій справі відбулися в той же день під головуванням того ж судді, що запросив поліцію; це є прикладом безперечного конфлікту інтересів. Правозахисника засудили до 15 діб адміністративного арешту і відправили в камеру попереднього ув’язнення Вовчанського району. 18 листопада адвокат Корнієнко оскаржив винесений вирок.
У своїй скарзі Корнієнко наголосив на неприпустимості ситуації, при якій вирок виноситься тим самим суддею, що заборонив відеозйомку і санкціонував арешт. Правозахисник також вказав на наступні порушення, вчинені суддею: прийняв невірно складений протокол про затримання, не дозволив його адвокату бути присутнім на суді і відмовився надати правозахиснику, у якого піднявся тиск, медичну допомогу. Усі ці доводи були прийняті до відома в Харківському апеляційному суді і стали підставою для винесення 23 листопада виправдувального вироку.