Президент затвердив Національну стратегію з прав людини

Дата: 26 Серпня 2015
A+ A- Підписатися

Президент України Петро Порошенко підписав Указ “Про затвердження Національної стратегії у сфері прав людини” (від 25 серпня 2015 року), який вдосконалює діяльність держави щодо утвердження та забезпечення прав і свобод людини в Україні.

Сьогодні текст документу з’явився на офіційному сайті президента України.

У Стратегії представлені основні права та свободи людини, визначені Конституцією України. Це забезпечення права на життя, протидія катуванням, жорстокому, нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню, забезпечення права на свободу та особисту недоторканність, попередження та протидія дискримінації, забезпечення права на справедливий суд та інші.

Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ) Аркадій Бущенко зазначає, що громадськість і УГСПЛ зокрема брали участь у розробці Стратегії і намагалися впливати на підготовку цього тексту.

“Якщо відверто, це компромісний документ: не все, що пропонували, увійшло в остаточну версію Стратегії. Однак це “щось” – і можна з ним рухатися далі”, – говорить експерт.

Експерт вважає позитивом вже те, що Стратегію прийнято, і наголошує, що тепер важливо здійснювати моніторинг, як втілюються в життя її пункти. 

Бущенко зауважує, що кожна держава порушує права людини. Водночас, якщо держава визнає, що із дотриманням прав людини є проблеми – це дуже дорослий крок.

Водночас співкоординаторка Проекту “Без кордонів” Центру “Соціальна дія” Ірина Федорович зазначає: наскільки Стратегія має своє практичне застосування, буде зрозуміло, коли під неї буде розроблено План дій. “Допоки ж – це папірець“, – коментує Федорович.

План дій Кабмін спільно з громадськістю має розробити протягом трьох місяців.

“У плані має бути прописано, зокрема, терміни виконання, відповідальних осіб, фінансування, індикатори, за якими буде оцінюватися виконання. Без цього плану Стратегія є корисним, потрібним, але суто декларативним документом”, – коментує Ірина Федорович. 

Зокрема, у Стратегії були не враховані деякі важливі питання, зокрема, заборона дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.

За словами голови ВБО “Точка опори” Богдана Глоби, представники Єврокомісії, виступаючи на засіданні парламентського комітету з прав людини, зазначали, що без питання ЛГБТ (абревіатура від – геї, лесбійки, бісексуали, трансгендери – авт.) це буде трохи невдала версія документу з огляду на цілу низку зобов’язань щодо Угоди про асоціацію з Євросоюзом. 

Експерти одностайно запевняють, що Національна стратегія у сфері прав людини – це перший документ, який охоплює права людини взагалі, визнає їх як цінність, та перераховує завдання стосовно різних прав людини. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter