Президент Польщі ветуватиме закон, через який відбувались масові протести
Президент Польщі Анджей Дуда накладе вето на суперечливі закони про Верховний суд і Національну раду суддів, ухвалені минулого тижня Сенатом в рамках судової реформи.
Про це він оголосив під час виступу у Президентському палаці у Варшаві, повідомляє Wyborcza.
Дуда розповів, що на вихідних проводив консультації з юристами та політиками і зрештою дійшов висновку, що генеральний прокурор не може втручатися в роботу Верховного суду.
“Як президент, я відчуваю, що ця реформа не збільшить почуття безпеки. Я прийняв рішення швидко, без затримок. Я розумію, що моє рішення буде наражатися на критику з боку однієї та іншої сторін політичної сцени. Але я розумію, що держава, яка роздирається заворушеннями, не є державою, яка може розвиватися”, – сказав Дуда.
“Закони про Національну раду суддів і Верховний суд не стануть частиною польської правової системи. Я сподіваюся, що за допомогою експертів в області права протягом декількох місяців будуть готові нові проекти”, – додав він.
Нагадаємо, вночі 22 липня Сенат Польщі попри протести прийняв підтриманий раніше Сеймом закон про Верховний суд.
Опозиція назвала документ “замахом на демократію” в країні. Його прийняття супроводжувалося масовими протестами. Документ зустрів критику і за кордоном.
У Єврокомісії закликали Польщу відкласти проведення судової реформи, в іншому разі на Варшаву чекає дисциплінарне покарання.
Згідно із законом, Верховний суд країни мав підпорядковуватися Міністерству юстиції. Глава Мін’юсту міг би самостійно призначати голів апеляційних та окружних судів, без консультацій з представниками органів правосуддя.
Також закон надавав депутатам роль у виборі членів Національної ради cуддів – органу, який призначає суддів.