У Києві презентували медіапортал для журналістів і правозахисників

Дата: 22 Березня 2015
A+ A- Підписатися

У рамках XII Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA відбулася публічна дискусія “Правозахисна журналістика: Sex, Drugs, Human Rights” та презентація медіапорталу “Центру інформації про права людини”.

Учасники дискусії поділилися думками щодо того, чи може журналіст бути правозахисником та громадським активістом, чи його роль – лише безпристрасно висвітлювати події; чи правозахисник для журналіста є партнером, чи джерелом інформації; наскільки інформативно і цікаво правозахисники повідомляють про свою діяльність на власних ресурсах.

Журналістка, письменниця, правозахисниця Лариса Денисенко висловила думку щодо того, чому у назві дискусії секс, наркотики та права людини опинилися поруч: “Ми говоримо про те, як популяризувати річ, яка здається абстрактною на відміну від сексу і наркотиків, задля того, щоб наблизити права людини до людей. Я не кажу, що всі наркомани або поведені на сексі, але менше з тим ми чудово знаємо, що це точкові речі, як гарячі точки на планеті, так само і ці  штуки доволі медійні. Права людини не є медійними. Для того, щоб права людини взагалі привабили не людей, які страждають від порушення прав, не людей, які цікавляться цією тематикою, а загалом людей, які перебувають поза цією залою – треба обирати різні формати“. 

Тетяна Печончик, голова правління Центру інформації про права людини, зазначила, що правозахисна тематика може стати справжнім наркотиком: “Багато людей думають, що права людини – це якісь юридичні нудні документи, суди… Я зі свого особистого досвіду знаю, що це дуже цікаво. Я здійснила таку міграцію: спочатку була класичною журналісткою, редакторкою, а тепер я більше правозахисниця“. Печончик стверджує, що люди, які розуміються на цій темі, і розуміють, наскільки важливою вона є, стають справді залежними.

Голова Незалежної медіа-профспілки Юрій Луканов згадав кілька прикладів, що свідчать про те, що журналісти здатні захищати свої права: “Українські журналісти на пострадянському просторі є лідерами в плані захисту своїх прав. Це справа Гонгадзе: якби не наполегливість журналістів – вбивць і організаторів не знайшли б. Це журналістська революція, яка передувала помаранчевій революції – українські журналісти тоді вийшли масово на Хрещатик і протестували проти цензури. Це закон про наклеп, коли журналісти за закликом медіа-профспілки і спілки журналістів вийшли до Верховної Ради, і боролися, і змусили владу відступитися – до речі, владу Януковича“. 

Ірина Славінська, журналістка та громадська активістка, відзначила, що, якщо говорити про стандарти журналістики в межах розвитку суспільного мовлення та роботи “Громадського радіо”, то висвітлення теми прав людини, життя різноманітних меншин, показ того, що відбувається за ширмою більшості, яка володіє більшою кількістю прав та інформації – це саме те, чим журналісти мають займатися.

Після дискусії відбулася презентація медіапорталу “Центру інформації про права людини”: humanrights.org.ua.

Головна редакторка медіапорталу Ірина Виртосу зазначила: “Ми позиціонуємо себе як місток між громадськими організаціями, правозахисниками і ЗМІ. Спочатку ми готували контент для ЗМІ, писали про різні вразливі групи, про порушення прав людини. Потім ми виросли і  зрозуміли, що вже недостатньо точково реагувати на якесь порушення прав людини, ми можемо говорити про це комплексно, об’ємно і намагаємося тепер це втілити“.

Матеріали порталу у рубриках “новини”, “статті” та “колонки” охоплюють тематику прав людини та мають мету щось змінити на краще – має відбутися якась дія, яка вплине на ситуацію. За словами Ірини Виртосу, люди часто звертаються до неї як до останньої інстанції, але максимум, що можливо зробити – це заявити про проблему публічно, або ж передати інформацію тим, хто може вплинути на ситуацію. І в цьому контексті співпраця журналістів з громадськими організаціями та експертами дуже важлива. 

Також головна редакторка медіапорталу представила розділ сайту “фото”, де автори часто діляться своїм нетиповим поглядом на речі, та рубрику “анонси”, з якої можна дізнатися корисну інформацію про правозахисні події – прес-конференції, круглі столи, тренінги, майстер-класи. Журналісти можуть користуватися цією рубрикою під час пошуку нових тем та експертів. Якщо представники ЗМІ не зможуть знайти контакти якогось із спікерів чи поспілкуватися з ним під час події, вони можуть звертатися безпосередньо у Центр інформації про права людини, і їм допоможуть у такому пошуку. Можливо, це дозволить журналістам інакше подивитися на ту чи іншу проблему, про яку вже написали інші ЗМІ, і підготувати ексклюзивний матеріал.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: