Правило “двох стін” або підвал: куди під час тривоги ховаються люди з інвалідністю в місцях несвободи
В установах інституційного догляду Черкаської та Дніпропетровської областей відсутні бомбосховища та укриття, які були б доступні для людей з інвалідністю. Замість цього мешканці закладів під час повітряних тривог дотримуються правила “двох стін” або спускаються до підвалів, де на всіх не вистачає місця.
Про це повідомляє правозахисна організація Fight For Right, яка з партнерами відвідала ці заклади.
Монітори відвідали Мокрокалігірський психоневрологічний інтернат у Черкаській області та Дніпропетровський геріатричний пансіонат.
“У кожному із закладів живуть, окрім постійних мешканців, евакуйовані люди з інвалідністю. Під час інтерв’ю вони зазначили, що персонал ставиться до них уважно, а всі їхні базові потреби задоволено. Однак монітори виявили все ще не розв’язану “стару” проблему: відсутність надійних і доступних укриттів, куди люди з інвалідністю можуть сховатися під час повітряних тривог”, – зазначає Fight For Right.
Ресурсів для створення укриття відповідно до встановлених державою вимог зараз немає. За словами команди моніторів, відповідальність за створення або реконструкцію та облаштування укриття відповідно до наявних стандартів має лежати не тільки на адміністрації закладу, але й на місцевій і військовій адміністрації, а також профільному виконавчому органі державної влади.
Відомо, що моніторингові візити до місць несвободи продовжуватимуться, а за результатами цього буде презентований аналітичний звіт щодо дотримання прав осіб з інвалідністю в місцях несвободи під час війни.
Нагадаємо, що люди з інвалідністю на тимчасово окупованих армією РФ територіях України не мають доступу до базових прав, також вони нерідко стають “живим щитом” для загарбників.