Правозахисники розкритикували за корупційні ризики законопроєкт про реформу поліції, розроблений урядом

Дата: 30 Жовтня 2024
A+ A- Підписатися

Понад два десятки громадських організацій, антикорупційних центрів та медіа виступили проти законопроєкту №12159 “Про внесення змін до ЗУ “Про Національну поліцію”, що мав би підвищити ефективність діяльності поліції, втім у чинному вигляді становить корупційні ризики. 

Про це в колонці на сайті “Української правди” розповіла голова Антикорупційного центру “Межа” Мартина Богуславець

Ілюстраційне зображення. Фото: ХОВА

Ініціатором законопроєкту є уряд. 

За словами авторів, документ, якщо його ухвалять, має вдосконалити службу в поліції з урахуванням засад державної антикорупційної політики. Водночас Богуславець, характеризуючи урядову ініціативу, назвала її легалізацією свавілля поліціянтів у питаннях призначень. 

“Законопроєкт писався поліціянтами, що в корені руйнує натяк на реформу”, – звертає вона увагу. 

Критикують, між іншим, ідею запровадити конкурси на керівні посади в поліції “згідно із затвердженим МВС переліком”. Правозахисники пояснюють, що МВС у такий спосіб закріплює за собою право на власний розсуд обирати й змінювати перелік посад на конкурси. 

“Умовно, потрібно призначити певну кандидатуру на керівну посаду – змінили перелік, прибрали посаду з “конкурсних”. І такі козирні комбінації можна проводити нескінченно”, – пояснює Богуславець. 

Законопроєкт у його чинному вигляді вилучає з переліку посад, на які проводитимуть конкурси, голову Нацполіції та його заступника. Це трапилось, бо в документі поняття “керівний склад” застосовують щодо керівників відділів та департаментів. 

Критикують і те, що в складі конкурсних комісій не передбачили місця для міжнародників, які б допомагали дотримуватися прозорості та незалежності. Місця для представників громадського сектору передбачили в атестаційних комісіях, втім їхня кількість у складі не дозволяє впливати на остаточні рішення, кажуть правники.

Ілюстраційне зображення. Фото: фейсбук-сторінка Олега Слабоспицького

Щодо самого відбору, то він передбачає тестування, перевірку фізпідготовки та співбесіду, що відбуватиметься за закритими дверима. Також передбачається, що “поліціянт проходить службу в поліції з дотриманням принципу доброчесності, перелік критеріїв якого затверджується Міністерством внутрішніх справ України”. Втім, визначати критерії буде МВС.

Правозахисники критикують відсутність перевірки на доброчесність поліціянтів. Під час цього процесу в кандидатів перевіряли б не лише доходи, але й зв’язки, спосіб життя та їхніх наближених осіб, дотримання етичних норм тощо. 

У підсумку, проаналізувавши законопроєкт, правники дійшли висновку, що запропоновані МВС підходи до конкурсів, доброчесності та атестації не мають нічого спільного зі справжнім перезавантаженням системи. 

Парламент закликають не ухвалювати документ у чинному вигляді, натомість змінити його, як радять фахівці. Критикує документ не лише громадськість, але й НАЗК, яка знайшла в ньому корупційні ризики. 

Нагадаємо, що торік Україна отримала від США перелік пріоритетних реформ, що сприятимуть євроатлантичній інтеграції, а також допоможуть стати успішнішою та привабливішою для інвесторів.

ZMINA пояснювала, як громадський сектор відстоюватиме ці реформи, а також як зміни можуть зміцнити країну.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter