Правозахисники звертаються до світу і української влади через голодування політв’язня Зейтуллаєва

Дата: 19 Квітня 2017
A+ A- Підписатися

Правозахисні та громадські організації України звертаються до Європейського Союзу, посольств західних держав у РФ та міжнародних організацій, що мають представництва в РФ у зв’язку із голодуванням у Ростові-на-Дону політв’язня Руслана Зейтуллаєва, громадянина України, кримського татарина, який незаконно утримується Російською Федерацією із політичних мотивів в місцях позбавлення волі.

У відкритому зверненні, яке вже підписали 7 громадських організацій, правозахисники просять здійснити невідкладні дії, оскільки у зв’язку із оголошеним Русланом два тижні тому голодуванням є підстави вважати, що його життя та здоров’я – в небезпеці.

Автори звернення нагадують, що Руслан Зейтуллаєв є фігурантом так званої справи кримських мусульман  “Хізб-ут Тахрир”. Він був затриманий в окупованому Криму в січні 2015 року та разом із трьома іншими кримськими татарами – Фератом Сайфуллаєвим, Нурі Прімовим та Рустемом Ваітовим – обвинувачений в організації діяльності терористичної організації (ч. 1 ст. 205.5 КК РФ). В порушення міжнародного гуманітарного права Росія примусово вивезла їх із Криму до Ростова-на-Дону, де минулого року вони були засуджені Північно-Кавказьким окружним військовим судом до 5 та 7 років позбавлення волі.

За даними правозахисників, на сьогоднішній день принаймні 19-ро кримських мусульман переслідуються Російською Федерацією з політичних мотивів по справі “Хізб-ут Тахрир”.

Російський правозахисний центр “Меморіал” визнав Руслана Зейтуллаєва разом із іншими фігурантами даної справи політичними в’язнями, до ув’язнених із політичних мотивів їх зараховує МЗС України.

За рішенням апеляційної інстанції справа Руслана заново переглядається Північно-Кавказьким окружним військовим судом. Руслану Зейтуллаєву загрожує до 15 років позбавлення волі.

Як відомо, 4 квітня 2017 року під час чергового судового засідання Руслан оголосив голодування. Він висунув три вимоги: 1) припинити переслідування кримських татар окупаційною владою Криму, 2) допустити до нього українських консулів та 3) передати його та інших незаконно утримуваних Росією кримських мусульман Україні.

“Голодування триває другий тиждень. Жодна з вимог не виконана. Попри систематичні звернення представників Генерального консульства України в Ростові-на-Дону щодо відвідання Зейтуллаєва, Росія відмовляє в праві на побачення з консулом”, – йдеться у заяві.

За інформацією кримського адвоката Еміля Курбедінова, станом на 14 квітня Руслан вже втратив більше 6 кілограм ваги. Під час засідання суду адвокат викликав підзахисному швидку. Після оголошення голодування ставлення до Руслана з боку працівників Федеральної служби виконання покарань суттєво погіршилося. Наступне засідання, під час якого відбудуться дебати сторін, призначене на п’ятницю 21 квітня 2017.

Справа Руслана Зейтуллаєва майже невідома за межами України. Навіть в Україні вона не набула достатнього широкого розголосу.

“Ми вкрай стривожені як станом Руслана, так і відсутністю резонансу та належної реакції на його голодування, а також стрімким зростанням списку кримських татар, яких ув’язнюють із політичних мотивів у Криму, позбавляючи права на свободу віросповідання. Тому звертаємося до світової спільноти та української влади з низкою прохань та сподіваємося на вашу підтримку” – наголошують правозахисники.

Вони, зокрема, просять Європейський Союз та його представництва, а також посольства західних держав у Російській Федерації:

забезпечити моніторинг судових засідань у справі Зейтуллаєва, а також за можливості відвідати Руслана – згідно з рекомендаціями, висловленими в резолюції Європейського парламенту 2017/2596(RSP);

посприяти залученню незалежних лікарів для діагностування стану Зейтуллаєва, а також для можливої госпіталізації до незалежних медичних закладів;

виступити із політичною заявою щодо необхідності забезпечення незалежного медичного огляду та госпіталізації Руслана Зейтуллаєва, а також щодо виконання вимог в’язня, зокрема, допуску до нього українських консулів та передачі його та інших незаконно утримуваних Росією кримських мусульман Україні, та засудити практику незаконного переслідування Російською Федерацією кримських татар за релігійною ознакою.

Міжнародні неурядові організації, що мають представництва в Російській Федерації, просять:

забезпечити моніторинг судових засідань у справі Зейтуллаєва;

виступити із заявами на підтримку Руслана та вимог про забезпечення незалежного медичного огляду та госпіталізації в’язня, а також щодо виконання його вимог, зокрема, допуску до нього українських консулів та передачі його та інших незаконно утримуваних Росією кримських мусульман Україні, та осудити практику незаконного переслідування Російською Федерацією кримських татар за релігійною ознакою.

До української влади правозахисники звертаються з проханням створити рішенням Ради національної безпеки та оборони центр, який би здійснював ефективну координацію роботи різних державних органів та громадянського суспільства щодо звільнення та підтримки незаконно утримуваних Росією громадян України.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter