Правозахисники закликали виправити недоліки законопроектів про МВС

Дата: 19 Червня 2015
A+ A- Підписатися

Правозахисники звернули увагу на вагомі недоліки у низці реформаторських законопроектів про МВС і поскаржились, що влада не залучає громадськість до обговорення законодавчих ініціатив.

Про це повідомив кореспондент Центру інформації про права людини.

Координаторка громадської ініціативи Євромайдан SOS Олександра Матвійчук, коментуючи недоліки законопроекту “Про національну поліцію”, вказала на відсутність відкритого конкурсу при призначенні на посади.

“Це значить, що керівник будь-якого структурного підрозділу на власний розсуд прийматиме рішення, чи проводити конкурс, чи призначати людину на посаду за якимись іншими критеріями. Знаючи сталу традицію корупції  не тільки в органах внутрішніх справ, ми вбачаємо в цьому широкий простір для корупційних зловживань і порушення принципу прозорості роботи поліції, яка задекларована в Стратегії розвитку органів МВС”, – каже Олександра Матвійчук.

Влада має передбачити в документі демілітаризацію поліції. Міліція має забезпечувати потреби населення, переконана правозахисниця: “Незрозуміло з яких причин, в законопроекті лишається спеціальна система радянських звань. Окрім бажання окремих людей мати посади генералів, полковників, використовувати військову атрибутику та символіку для досягнення власних цілей ми іншої потреби залишення цієї радянської системи спеціальних звань в законопроекті не бачимо, адже працівники внутрішніх справ є цивільними службовцями. Вони виконують свої обов’язки в уніформі і мають мати відповідно цивільні звання”.

У законопроекті про поліцію у сьогоднішньому вигляді влада закладає слабку систему професійного навчання поліцейських, їх страхового і медичного забезпечення.

“Я знаю як тренер з прав людини, яка навчала нових патрульних, наскільки важливо забезпечити участь громадськості у відборі патрульних, у розробці їх навчальних планів, у викладанні, у встановлення ще на етапі підготовки поліцейських цієї комунікації між майбутніми працівниками правоохоронних органів і громадянського суспільства. З незрозумілих для нас причин реформаційних змін система навчання, на думку органів внутрішніх справ, чомусь не потребує. Хоча, очевидно, що ми зараз з повітря не можемо знайти необхідну кількість гарних поліцейських. І надія лише на те, що ми поступово їх виховаємо і навчимо”, – зауважує правозахисниця.

Адвокат та координатор адвокатів “Небесної сотні” Павло Дикань переконаний, що право – це ключовий предмет при підготовці правоохоронних органів в Україні.

“Не потрібно залишати в системі МВС всю сьогоднішню систему навчання, тому що у нас якось історично склалось, що є окрема академія прокуратури, окрема академія МВС, податкова академія, академія адвокатури. Все це сфера права. Вони не мають бути виділені в якісь окремі підпорядкування міністерств. Люди мають навчатись праву. Якщо вони знають право, тоді вони можуть працювати в правоохоронній системі. Вони всі є захисниками права: від адвоката до патрульного. Це все одна система навчання”, – вважає Павло Дикань.

Експерти також підкреслюють, що документ потребує суттєвого доопрацювання в питанні контролю, застосування сили, використання вогнепальної зброї та ліквідації комерційних елементів у структурі МВС.

Правозахисники звертають увагу на недоопрацьований законопроект “Про органи внутрішніх справ”.

Павла Диканя турбує, що МВС лишила у своїх реформаторських законах питання ідентифікації міліціонерів.

“Коли правоохоронці на очах великої кількості і журналістів, і свідків просто побили студентів й інших осіб 30 листопада, то до сьогоднішнього дня у своїй більшості нападники не ідентифіковані. За вийнятком своїх керівників. Саме тому, що на них не було ідентифікуючих ознак. Це, на жаль, не передбачається новим законопроектом, який внесений до Верховної Ради України”, – констатує Павло Дикань.

Правозахисники шкодують, що влада не хоче долучати їх до розробки нових законопроектів, аби вони відповідали Стратегії розвитку органів МВС.

“Ми й офіційно відправляли до Міністерства внутрішніх справ листи. Відповіді немає. Але я можу згадати про той лист, який відправляв Центр громадянських свобод, керівником якого я є, до заступника міністра Еки Згуладзе, яка, за нашою інформацією, відповідає за підготовку цих законопроектів персонально. Центр громадянських свобод просив мене, як представника організації, долучити до процесу розробки цих законопроектів. Ми отримали відповідь за підписом людини, яка знаходиться на ерархії нижче. І відповідь, м’яко кажучи, мене здивувала. Тому що нам порадили працювати з МВС через громадську раду. По-перше, громадськість сама визначає метод співпраці з міністерством. Громадська рада не обмежує можливість працювати безпосередньо. По-друге, я є членом експертної ради при МВС – і все одно мені порадили працювати через громадську раду. І, по-третє, громадська рада давно не працює”, – розповіла Олександра Матвійчук.

Вона закликала МВС доопрацювати документи зараз, щоб не отримати десятки правок від народних депутатів після реєстрації законопроектів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: