Правозахисники закликають ВР не голосувати за податкові зміни, що порушують права ГО

Дата: 11 Липня 2017
A+ A- Підписатися

Правозахисники закликають депутатів Верховної Ради не голосувати за податкові зміни, запропоновані президентом у законопроектах № 6674 та № 6675, оскільки вони порушують право громадських організацій на свободу асоціацій і мають на меті посилити вплив держави на громадський сектор.

Про це йдеться у заяві, яку ініціювала правозахисна коаліція “Ні – поліцейській державі!” і підтримало понад 20 громадських і правозахисних організацій.

Автори заяви нагадують, що 10 липня адміністрація президента України внесла на розгляд до Верховної Ради проекти Законів України № 6674 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо забезпечення відкритості для суспільства інформації про фінансування діяльності громадських об’єднань та використання міжнародної технічної допомоги” та № 6675 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення відкритості для суспільства інформації про фінансування діяльності громадських об’єднань та використання міжнародної технічної допомоги”.

За інформацією правозахисників, законопроекти найближчим часом можуть бути проголосовані в першому читані або одразу в цілому.

Водночас, на переконання авторів заяви, ці проекти фактично є “намаганням посилити вплив держави на активну та незалежну громадськість за рахунок створення додаткової звітності для всіх громадських організацій, що отримують фінансові та інші ресурси і послуги, що надаються на безоплатній та безповоротній основі із застосуванням податкових пільг або звільнення від оподаткування”.

Крім цього, проектами пропонуються доволі радикальні міри у разі порушень. Так, проектами передбачено, що “за невиконання вимог щодо подання та оприлюднення звітності такими громадськими організаціями встановити відповідальність у вигляді виключення громадського об’єднання контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій та віднесення до категорії платників податку на прибуток”, що фактично блокує діяльність неприбуткових організацій, які лише оперують грантовими коштами не отримуючи прибутку.

Таким чином, йдеться в заяві, “держава відверто бере курс на створення додаткового тиску на громадські організації та створює підвалини до вибіркового тиску на них у разі необхідності”. А створення важелів формального впливу та тиску на громадськість широко використовується в країнах з авторитарними режимами.

“Ми нагадуємо, що під час Революції Гідності вже була спроба запровадити в Україні російську практику боротьби з “іноземними агентами” у сумнозвісних “законах 16 січня” 2014 року”, – заявляють правозахисники.

Автори заяв наголошують, що положення зазначених законопроектів порушують принципи свободи асоціацій та містять явні ознаки інструменту для довільного та вибіркового застосування.

“Ми не розуміємо, чому в такий складний час президент України зосереджує свою увагу на боротьбі із громадськими організаціями замість того, щоб вирішувати нагальні для країни питання”, – йдеться заяві.

“Ми пропонуємо парламенту України розглядати громадські організації як партнерів у побудові сучасної європейської держави, відмовитись від розгляду наданих законопроектів та продемонструвати повагу до фундаментальних прав і свобод людини”, – підсумовують правозахисники.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter