Правозахисники вимагають допрацювати законопроект про реінтеграцію Донбасу

Дата: 23 Листопада 2017
A+ A- Підписатися

Українські правозахисники вимагають від Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони допрацювати із залученням представників громадського суспільства, правозахисних, гуманітарних організацій та агентств ООН текст закону про реінтеграцію Донбасу (№7163), який він ухвалив до другого читання 17 листопада.

Про це йдеться в спільному зверненні, опублікованому на сайті Центру інформації про права людини.

У законопроекті “Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях” лишились статті, які можуть призвести до порушень прав людини, зазначають правозахисники.

“Так, відповідно до ст. 10 оновленого проекту закону, військові, представники правоохоронних органів та інші особи, залучені до здійснення заходів із гарантування національної безпеки і оборони, отримають дуже широке коло повноважень. Зокрема, мова йде про право застосовувати зброю, затримувати та доставляти осіб, перевіряти документи, проводити особистий догляд, огляд речей, проникати в житлові приміщення у невизначених “зонах безпеки, прилеглих до району бойових дій”. Очевидно, що положення цієї статті суттєво впливатимуть на регулювання відносин між військовими та цивільним населенням та дотримання прав людини  в регіоні”, – йдеться в заяві.

Сумнівним також є покладання відповідальності за будь-яку шкоду, заподіяну в ході конфлікту, виключно на Російську Федерацію, що може призвести до ситуації безкарності, блокування ініціатив з компенсації шкоди, заподіяної цивільному населенню та процесу реституції, зауважують автори заяви.

“Також законопроект передбачає, що забезпечення прав та свобод на окупованих територіях здійснюватиметься відповідно до Закону України “Про забезпечення прав і свобод та правовий режим на тимчасово окупованій території”, до якого допускається внесення необхідних змін. Наразі цей закон діє виключно стосовно тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя. Залишається незрозумілим, які саме зміни, до яких положень, по відношенню до якого кола осіб і коли будуть внесені до цього закону. У зв’язку із цим виникає небезпека того, що питання забезпечення прав та свобод людини на тимчасово окупованих територіях в межах Донецької та Луганської областей так і залишиться неврегульованим”, – додають вони.

Окрім того, станом на 23 листопада текст законопроекту не оприлюднений, наголошують правозахисники, а Комітет анонсує засідання для його додаткового обговорення. У той же час, за словами секретаря профільного Комітету з питань національної безпеки і оборони Івана Вінника, парламент розглядатиме законопроект вже наступного сесійного тижня, хоча регламент роботи Верховної Ради України у статті 117 зобов’язує опублікувати такий текст у вигляді фінальної порівняльної таблиці не менш ніж за десять днів до розгляду його в сесійній залі.

6 жовтня Верховна Рада підтримала в першому читанні президентський законопроект про реінтеграцію Донбасу.

Проект визначає окремі території в Донецькій та Луганській областях окупованими. Кордон окупованих територій має визначати Міноборони за поданням Генштабу. За громадянами України зберігається право власності на окупованих територіях.

У випадку введення воєнного стану в окремих районах Донецької та Луганської областей та введення воєнної адміністрації, припиняються повноваження обласної, районних і сільських рад на цих територіях.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter