Правозахисники розповіли в ООН, як Росія порушує права людини

Дата: 16 Березня 2015
A+ A- Підписатися

Росія несе повну відповідальність за порушення прав людини в Криму і на Донбасі, оскільки фактично контролює ці території та керує організованими озброєними групами, які там перебувають.

Як повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини, про це заявила голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук, представляючи альтернативну доповідь українських громадських організацій в рамках розгляду зобов’язань Російської Федерації під час 113-ї сесії Комітету ООН з прав людини, яка зараз триває у Женеві.

За її словами, окупація Криму Російською Федерацією призвела до масових і системних порушень прав людини. Щоб подолати опір громадянського суспільства, принаймні два десятки осіб були викрадені, щонайменше троє людей – вбиті, шестеро осіб були піддані тортурам, місцезнаходження дев’яти осіб досі невідоме.

Окупаційна влада несе повну відповідальність за численні порушення. В Криму постійно і необґрунтовано забороняються мирні зібрання. Закриті всі українські ЗМІ, а єдиний кримськотатарський телеканал ATR потерпає через звинувачення в “екстремізмі”. Почалися політично мотивовані кримінальні справи проти журналістів, громадських активістів та лідерів кримськотатарської спільноти. В Української православної церкви Київського патріархату незаконно відібрали майно, чиниться безпрецедентний тиск на мусульманську громаду“, – сказала правозахисниця.

Як зазначила Олександра Матвійчук, до більшості порушень прав людини на території півострова причетна так звана “кримська самооборона” – воєнізоване озброєне угрупування, технічну та організаційну підтримку якому надає окупаційна влада Криму. Незважаючи на велику кількість злочинів з боку “кримської самооборони”, жоден із них досі не був розслідуваний, а причетні – не покарані.

Через так зване “громадянство за замовчуванням” Росія позбавила людей в Криму права вибору громадянства. А ті, хто не отримав російські паспорти, страждають від дискримінації. Вони втратили доступ до безлічі медичних послуг, соціального забезпечення, можливостей захисту своєї власності і робочого місця“, – додала Олександра Матвійчук.

За її словами, якщо в Росії переслідування вибірково використовуються щодо певних груп осіб, в Криму окупаційна влада задіяла на всю потужність репресивне законодавство та практику РФ, аби повністю придушити будь-яку альтернативну точку зору на півострові.

Говорячи про ситуацію на Сході України, Олександра Матвійчук зауважила, що хоча Росія й продовжує заперечувати свою причетність до збройного конфлікту, однак є багато конкретних доказів участі у ньому регулярних військових частин збройних сил Російської Федерації.

Організовані збройні групи так званих луганської і донецької народних республік – це проксі-агенти Російської Федерації. Вони існують через різні форми підтримки з боку Росії – фінансової, політичної, технологічної, військової і іншої, – сказала експертка. – Організовані збройні угруповання розгорнули масштабний терор проти цивільного населення з метою встановлення контролю над регіоном. Щоденні побиття, викрадення, захоплення заручників, тортури, позасудові страти стали звичайним явищем на контрольованих ними територіях“.

У зв’язку з цим українські правозахисні організації закликають Російську Федерацію негайно надати доступ на територію Криму та не втручатися в роботу спостережної місії ООН, Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та припинити практику необґрунтованих заборон і обмежень прав і свобод кримчан.

Також правозахисники вимагають негайно припинити підтримку організованими бойовиками так званих “ДНР” і “ЛНР”, вивести регулярні війська і військову техніку з території України, а також звільнити всіх військових і цивільних осіб, які незаконно утримуються під вартою. 

Альтернативну доповідь про порушення прав людини Російської Федерацією в Криму підготувала коаліція громадських організацій, серед яких – Центр громадянської просвіти “Альменда”, Центр громадянських свобод, Центр інформації про права людини, Комітет захисту прав кримськотатарського народу, Регіональний центр прав людини, Українська Гельсінська спілка з прав людини і Український незалежний центр політичних досліджень.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: