Суддів вищих судів пропонують відправити працювати у райцентри

Дата: 17 Листопада 2015
A+ A- Підписатися

Суддів вищих судів потрібно звільнити та надати можливість піти у відставку або працювати у судах нижчого рівня.

Про це сказав Аркадій Бущенко, експерт Української Гельсінської спілки з прав людини, під час обговорення змін до Конституції в частині правосуддя.

Як повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини, експерти обговорювали два проекти змін – розроблений Конституційною комісією та запропонований “Реанімаційним пакетом реформ”.

За словами Аркадія Бущенка, потрібно звільнити суддів всіх вищих судів, при цьому навіть не позбавляти їх мантії судді – вони можуть або піти у відставку, або обійняти посади в інших судах.

Є купа районних судів у далеких центрах, де суддя Верховного суду підніме правосуддя просто на небувалу висоту. Хай він їде туди. Залишити за ними звання суддів. Але це політична відповідальність за те, що вони цю систему створили. Можна сперечатися щодо юридичних підстав для цього, але моральне право ми маємо прибрати їх з вищих судових посад. Бо вони формували судову політику в державі“, – наголошує він.

З ним погоджується правозахисник Володимир Яворський. За його словами, критерії професійності та добропорядності суддів потім будуть перевірятися Вищою кваліфікаційною комісією суддів, яка формується фактично під впливом вищих судів. 

При цьому експерт зазначає, що шляхом переатестацій ситуацію не змінити: “Якщо будуть пояснення, перевірки, атестації, тут завжди буде політичний аргумент. Тому що на одного накопали більше, на другого накопали менше…”.

Яворський додає, що один з критеріїв, за якими оцінюватимуть суддів – нездатність пояснити походження своїх статків. Але якщо майно суддя набув 20 років тому, то досить складно від нього вимагати цю інформацію – раніше судді не подавали декларацій, а відповідно таких даних немає, каже експерт: “Це неможливо відстежити, а тим більше довести, що це незаконно”.

Аркадій Бущенко говорить, що тягар доведення у цій ситуації потрібно перевести на державних службовців. Оскільки чітких критеріїв для звільнення немає, експерт пропонує формулювання “звільняються всі судді вищих судів”. Новий склад зможуть обрати з числа суддів апеляційних та місцевих судів.

Нагадаємо, експерти “Правозахисного порядку денного” пропонують у конституційних змінах передбачити можливість для громадян позиватися до суду з приводу законів, які порушують їхні права.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: