Правозахисники: нинішній порядок обрання омбудсмана – незаконний

Дата: 22 Лютого 2018
A+ A- Підписатися

Нинішня процедура переобрання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини – нелегітимна.

Про це розповіли, заступниця голови правління “Центру Громадянських свобод” Олександра Романцова, виконавчий директор “Української Гельсінської спілки з прав людини” Олександр Павліченко та виконавча директорка Amnesty International в Україні Оксана Покальчук сьогодні під час прес-конференції, повідомляє “Главком”.

Правозахисники закликають кандидатів відмовитися від посади Омбудсмана та просять ВРУ визначити чіткі умови переобрання.

27 квітня 2017 у Валерії Лутковської завершилася 5-річна каденція на посаді Уповноваженого ВР з прав людини. Процедура переобрання мала б відбутися до 6 червня 2017 року. Тому правозахисники зазначають, що зараз процес обрання Омбудсмана є нелегітимним.

Коаліція “Правозахисний порядок денний” закликає кандидатів на посаду Уповноваженого з прав людини – Андрія Мамалигу (Фракція “Радикальна партія” Ляшка), Людмилу Денісову ( “Народний Фронт”) та Сергія Алєксєєва (“БПП”) – зняти свої кандидатури та не брати участі у процесі, який призведе до вибору нелегітимного Уповноваженого з прав людини.

“Ми не маємо нічого проти людей, які висунули свої кандидатури. Ми говоримо лише про чесність та прозорість процедури обрання”, – зазначає Павліченко.

Правозахисники закликають ВРУ визначити чітку процедуру обрання Уповноваженого з прав людини. Також вони зазначають, що необхідно проголосувати за законопроект 7018-1: “Про внесення змін до Закону України “Про Регламент Верховної Ради України”, який має повернути процедуру обрання Омбудсмена таємним голосування. Адже наразі процедура включає у себе відкрите голосування. Таким чином, на думку правозахисників, створений юридичний колапс.

“Є окремий закон, який регулює роботу Уповноваженого з прав людини. Він передбачає таємну процедуру голосування. У 2017 році було змінено Регламент робити Верховної Ради України, який включив у себе поняття відкритого голосування. Тому ми маємо законодавчу колізію, яка не дозволяє провести легітимний процес обрання”, –  говорить заступниця голови правління “Центру Громадянських свобод”.

За її словами необхідно розпочати новий процес висунення кандидатів та передбачити включення до процедури відбору співбесіду з представниками громадянського суспільства та правозахисної спільноти.

“Можливість участі громадянського суспільства, як в процесі обрання, так і консультації перед обранням – це дуже важливо. Адже Омбудсман – державний орган, який працює на захист прав людини. Тому не можна вважати це обрання відкритим, якщо до нього не буде включене громадянське суспільство”, –  зазначила Оксана Покальчук.

Учасники прес-конференції також наголосили на неприпустимості політизації інституції Уповноваженого з прав людини та засудили будь-які політичні домовленості щодо призначення “потрібного” кандидата.

Під час прес-конференції правозахисники оприлюднили відкритий лист до Верховної Ради щодо процедури обрання Уповноваженого ВРУ з прав людини.

Раніше в лютому Моніторингова місія ООН закликала український парламент змінити процедуру обрання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

23 червня парламентський комітет з прав людини звернувся до спікера Андрія Парубія з пропозицією створити номінаційну комісію. Вона мала б відповідно до Паризьких принципів інкорпорувати у прозорий спосіб консультації з кваліфікованими правозахисними організаціями. Станом на 12 липня голова парламенту не відповів на звернення комітету.

19 липня голова Верховної Ради Андрій Парубій надіслав на підпис президенту України Петру Порошенко текст Закону “Про Конституційний Суд”, в якому процедура обрання Омбудсмана передбачає відкрите голосування депутатів, хоча на пленарному засіданні 13 липня була проголосована поправка за таємне голосування.

У липні минулого року правозахисники у відкритому зверненні закликали президента Петра Порошенка не підписувати переданий з Верховної Ради законопроект “Про Конституційний Суд України”, який передбачає відкрите голосування за кандидатуру Омбудсмана, хоча 227 депутатів підтримали процедуру таємного голосування за омбудсмена.

2 серпня президент Петро Порошенко заявив, що внесе на розгляд парламенту пропозиції щодо змін до законодавства про Омбудсмана.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: