Правозахисники надіслали в Гаазький суд докази злочинів проти людяності в окупованому Криму

Дата: 17 Листопада 2016
A+ A- Підписатися

Міжнародні та українські правозахисники надіслали до Міжнародного кримінального суду (МКС) звіт “Міжнародні злочини в Криму: оцінка двох з половиною років російської окупації”. Він описує факти злочинів проти кримських татар та українців.

Про це повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини.

За словами директорки Міжнародного партнерства за права людини (IPHR) Бріджит Дафюр, правозахисники збирали інформацію про злочини зі звітів міжнародних організацій, які потрапили на півострів, а також із журналістських розслідувань.

“Важливо те, що ці злочини є широкомасштабними та систематичними. Це патерн, який реалізовувався на території Криму протягом двох років. Саме тому ці докази були комуніковані до Міжнародного кримінального суду, відповідно до ст. 15 Римського статуту”, – каже вона.

Правозахисники описують факти 7 вбивств, 15 насильницьких зникнень, 90 випадків незаконних утримань під вартою, 39 випадків катувань та/або інших форм нелюдського поводження, заволодіння державною та приватною власністю. Правозахисники заявляють у звіті про примусове переміщення з півострову майже 60 тисяч цивільних людей.

Юрист та менеджер проектів IPHR Сімон Папуашвілі каже, що ніхто не покараний за злочини, які вчинялися протягом двох років на окупованому півострові.

“Наша завдання розірвати замкнене коло безкарності та притягнути до відповідальності тих, хто на це заслуговує”, – коментує він.

Правозахисники хочуть домогтись, аби офіс прокурора МКС розпочав розслідування злочинів в Криму. Сімон Папуашвілі прогнозує, що для цього знадобиться два роки.

Юрист також повідомив, що правозахисники не лише намагаються домогтись початку розслідування злочинів, а й хочуть використати універсальну юрисдикцію, активувавши розслідування в інших країнах.

“Є 14 країн на території ЄС, які можуть провадити справи з універсальною юрисдикцією. Це означає, якщо росіянин, до прикладу, із Санкт-Петербругу вчинить міжнародний злочин на території Криму, то універсальна юрисдикція у Франції, Бельгії, Німеччини дозволяє ініціювати розслідування і визнати докази достатніми для того, щоб ця людина була заарештована і покарана, як тільки вона зробить хоча б крок на територію універсальної юрисдикції”, – пояснив він.

Крім того, у своєму звіті правозахисники намагались кваліфікувати злочини відповідно до міжнародного кримінального права, намагаючись окреслити коло відповідальних за злочини людей.

Над звітом працювали такі організації, як “Truth Hounds”, “Крим SOS” та “Кримська контактна група з прав людини”.

Звіт англійською мовою можна переглянути за цим посиланням

Нагадаємо, спільна стаття 2 чотирьох Женевських конвенцій 1949 року кваліфікує як міжнародний збройний конфлікт будь-яку окупацію частини або всієї території однієї держави іншою державою. Відповідно до Женевських конвенцій доки окупація не припинена, держава-окупант повинна дотримуватися щодо окупованої території вимог міжнародного гуманітарного права, насамперед у частині прав осіб, які перебувають на окупованій території.

15 листопада в щорічному звіті попереднього розслідування МКС прокурор наголосив, що “ситуація на території Криму і Севастополя рівнозначна міжнародному збройному конфлікту між Україною і Російською Федерацією”.

За словами Миколи Гнатовського, доцента кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, найсерйозніші порушення цих вимог можуть дорівнювати воєнним злочинам.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter