Працівники Харківського СІЗО жорстоко поводилися з вагітною – рішення Євросуду (доповнено)

Дата: 30 Березня 2016
A+ A- Підписатися

Українка Вікторія Корнейкова та її син Денис виграли справу проти України щодо застосування до них жорстокого поводження (ст. 3 Європейської Конвенції з прав людини).

Відповідне рішення суд оприлюднив 24 березня. 

Як сказано в свідченнях, 16 січня 2012 року Корнейкову на 5 місяці вагітності затримали у Харкові за підозрою у розбої. 26 січня суд обрав їй запобіжний захід тримання під вартою, і в той же день вона опинилась у Харківському СІЗО.

22 травня її відвезли до Харківського пологового будинку. За словами заявниці, три робітниці служби безпеки постійно перебували в палаті. Корнейкова була постійно прикута наручниками до ліжка або гінекологічного крісла під час оглядів. Єдиним винятком стали пологи. Уряд же стверджував, що Корнейкова ніколи не була прикута до ліжка, а працівниці служби безпеки іноді виходили з палати.

Після пологів її разом з сином перевели у камеру СІЗО, яка розташовувалась у напівпідвальному приміщенні. Там було холодно та сиро. Гарячої води не було. Їй не надали гігієнічних товарів для дитини, та не забезпечили харчуванням, відповідним потребам молодої матері. Прогулянки були дозволені лише 10 хвилин на день, але не кожного дня. Вона також мусила жити разом з ВІЛ-позитивною людиною.

Під час судових слухань заявницю тримали у металевій клітці.

Суд визнав, що мало місце порушення ст. 3 Конвенції, що забороняє катування та жорстоке поводження, під час перебування у пологовому будинку та в СІЗО.

Україна мусить протягом трьох місяців заплатити заявниці 12 тисяч євро компенсації за моральну шкоду та ще 3 тисячі євро компенсації судових витрат. Також суд постановив виплатити синові Корнейкової 7 тисяч євро компенсації моральної шкоди.

За словами адвоката Геннадія Токарєва, який представляв інтереси Корнейкової та її сина у Страсбурзі, після пологів дитину не поставили на облік у лікарні. За три місяці сина затриманої жодного разу не оглянув педіатр. Захист вимагав у адміністрації СІЗО негайно надати медичну допомогу матері та дитині, однак результату не було. Адвокати звернулися до Євросуду з прав людини відповідно до правила 39 (воно застосовується, коли життю та здоров’ю заявника загрожує небезпека) із проханням зобов’язати Україну надати дитині допомогу. Корнейкова також писала скаргу у прокуратуру, однак там не побачили складу злочину та закрили провадження.

Як розповів адвокат, адміністрація СІЗО не мала права застосовувати до вагітної спецзасоби (наручники та кайдани). Відповідно до правил тримання осіб, вагітні жінки та жінки з дітьми повинні триматися окремо від інших арештованих, а їхні діти мають спати у спеціальних дитячих ліжечках. Гуляти жінки з дітьми повинні у більш комфортних дорах, де є майданчик для ігор.

“У рішенні ЄСПЛ у цій справі немає рекомендації провести розслідування за фактами порушення прав, як це буває, наприклад, у справах про катування в міліції. Тому тут “органи” не робитимуть жодних дій щодо відновлення розслідування… Думаю, що і зараз ситуація з вагітними і жінками з дітьми в СІЗО така ж сама”, – говорить Токарєв.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter