Посадовці, причетні до розстрілів на Майдані, підлягають люстрації

Дата: 19 Червня 2015
A+ A- Підписатися

Венеціанська комісія, розглянувши Закон “Про очищення влади”, зазначає, що Україна має право звільняти посадовців, які працювали у часи Януковича та розстрілів Майдану і були причетні до порушення прав людини.

Про це повідомив у своєму блозі на “Українській правді” голова парламентського комітету із запобігання та протидії корупції Єгор Соболєв.

За його словами, у своїх висновках комісія вказує, що Україна має право звільняти посадовців часів Януковича та розстрілів Євромайдану.

… дискваліфікація певних осіб на основі того, що вони займали посади під час президентства Віктора Януковича у 2010-2014 роках (1) або під час подій на Майдані на рубежі 2013-2014 років (2) … апріорі не суперечить міжнародним стандартам, за умови, що мова йде про посади в установах, відповідальних за серйозні порушення прав людини і винних у серйозних випадках халатності“, – зазначено у висновках.

Водночас, за інформацією Соболєва, Венеціанська комісія наголосила, що перевірка великої кількості осіб може бути значним бюрократичним навантаженням. Однак за українською владою лишається право вирішувати, які посади відіграли значну роль у зловживанні владою в часи режиму Віктора Януковича чи під час подій на Майдані.

Серед інших висновків, оприлюднених Венеціанською комісією після сьогоднішнього засідання, присвяченого оцінці люстраційного закону, є наступні:

– люстрація не є порушенням прав людини, оскільки демократична держава може вимагати від держслужбовців виконання конституційних принципів та упереджувати повернення тоталітарного режиму;

– Україні рекомендовано перенести антикорупційну складову до іншої частини законодавства, відокремивши її від люстраційної;

 – Україна має право вимагати від кандидатів на виборні посади інформувати виборців, чи підпадають вони під критерії очищення влади;

– судді Конституційного суду теж мають проходити люстраційну перевірку.

У ході переговорів з українською владою і громадянським суспільством Венеціанська комісія дізналася, що багато судових справ затягується. Це заважає ефективному застосуванню закону і має бути припинено якомога швидше. Це негативно характеризує стан законності та захисту прав людини в Україні“, – зазначено у висновках Венеціанської комісії.

Нагадаємо, у лютому Венеціанська комісія зазначала, що Закон “Про очищення влади” потребує доопрацювання, тому люстрацію в Україні варто призупинити. У квітні Конституційний Суд відклав розгляд закону до того, як висновок зробить Венеціанська комісія та Верховною Радою буде внесено зміни. У Громадському люстраційному комітеті тоді зазначали, що судді, зокрема Верховного суду, мають у цій справі конфлікт інтересів, оскільки багато з них підпадають під люстраційний закон.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: