“Поправка Лозового” не вплине на “справи Майдану”, але має інший “біль” – Луценко

Дата: 10 Жовтня 2017
A+ A- Підписатися

Розслідування справ щодо злочинів Віктора Януковича і “сім’ї”, а також справи Майдану не будуть закриті через поправку до Кримінального процесуального кодексу про обмеження термінів досудового розслідування, автором якої є радикал Андрій Лозовой.

Про це під час брифінгу в понеділок заявив генпрокурор Юрій Луценко, повідомляє Українська правда.

За його словами, зміни в правовому законодавстві не торкнуться тих справ, які було розпочато до ухвалення цього закону, тож розслідування справи Януковича і “сім’ї” буде доведено до кінця.

“По-перше, зміни в Кримінальному процесуальному кодексі не розповсюджуються на справи, які було розпочато раніше. По-друге, строки розслідування справ стали жорсткіші, проте абсолютно реальні. Інакше б, 66 тисяч випадків пограбувань, 9 тисяч справ корупціонерів та тисячі випадків розбійних нападів ризикували б залишитись не розслідуваними. Тож крики, що все пропало, є завчасними”, – сказав Луценко.

Він зазначив, що ретельно розбирався з усіма поправками на обговореннях у комітетах і під час голосувань та вважає, що комітет, який їх узгодив, є фаховим.

Проте, на думку генпрокурора, є інша “болюча тема” в новому Кримінальному процесуальному кодексі – оскарження в суді повідомлень про підозру.

“Право оскаржувати підозри в суді, на мою думку, є помилкою. Адже, вручаючи таку підозру, ми даємо зрозуміти, що працюємо над певною справою, але це ж ще не обвинувальний акт. Вважаю, що оскарження підозр є лазівкою для корупціонерів, які зможуть скасовувати розслідування проти них справ”, – наголосив Луценко.

Він додав, що планує оскаржувати цю поправку.

Як відомо, депутати одностайно підтримали поправку Лозового, яка передбачає обмеження строків досудового розслідування. Деякі політики вважать, що за цією поправкою справи про злочини на Майдані ризикують залишитись не розкритими.

Нагадаємо, 3 жовтня Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроект №6232 про внесення змін до низки кодексів, який запускає судову реформу.

Документ вносить зміни до Господарського процесуального кодексу, Цивільного процесуального кодексу, Кодексу адміністративного судочинства та інших законів. За задумом президента України, внесені у процесуальні кодекси поправки мають відповідати раніше схваленим основних законів судової реформи.

Окрім того, зміни до кодексів мають запустити оновлений Верховний Суд України. Ця судова інстанція стає єдиним в Україні касаційним органом.

Після цього низка депутатів і юристів заявили, що до прийнятого закону нардеп-“радикал” Андрій Лозовой вніс шкідливу поправку, яка дозволить уникнути покарання колишнім членам Партії регіонів.

За їхніми словами, ця поправка зменшує строки розслідування з 2, 3, 5, 10 чи 15 років до 3 чи 6 місяців. Таким чином кількість відмов у початку розслідування при неочевидних злочинах значно збільшиться, оскільки правоохоронці не братимуть на себе відповідальність розслідувати ці злочини так швидко. А усі “майданівські” справи і справи проти колишніх очільників держави одразу будуть закриті, оскільки запропоновані депутатом Лозовим і підтримані комітетом строки розслідування там вже давно спливли.

За скасування закону через цю поправку виступив і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, Національне антикорупційне бюро України і низка правозахисних та громадських організацій.

Зокрема, коаліція Реанімаційний пакет реформ також звертала увагу, що зміни до статей 242 – 244, 332 КПК передбачають, що лише суд зможе призначати експертизу, в тому числі за власною ініціативою. Це означає, що сторона захисту позбавляється свого змагального права самостійно залучати експертів, а сторона обвинувачення буде змушена чекати на дозвіл суду, щоб провести необхідну експертизу, зокрема для встановлення причин смерті.

Водночас видання “Наші гроші” у своїй публікації доводить, що Комітет Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя заднім числом вніс правки у своє рішення щодо законопроекту №6232, який запускає судову реформу. Ці зміни, зокрема, стосуються строків розслідування. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: