Понад тисячу в’язнів перемістили в російські в’язниці після окупації Криму – правозахисники

Дата: 18 Травня 2016
A+ A- Підписатися

Понад тисячу засуджених громадян України перемістили в російські в’язниці після окупації Криму.

Такі дані наводять правозахисники, повідомив експерт Регіонального центру прав людини та Української  Гельсінської спілки з прав людини Роман Мартиновський.

При цьому дипломатичні установи України в РФ раніше заявляли про 179 переміщених в’язнів.

“Вкрай важко отримувати інформацію щодо таких осіб, але нам відомі конкретні випадки безпрецедентного тиску на ув’язнених з метою примусити їх отримувати російські паспорти. Людей примушують не тільки психологічно, а й фізично. Випадки, коли проукраїнськи налаштованих в’язнів кидають до камер, де відбувають покарання особи, що підтримують так звані ДНР/ЛНР, не є поодинокими. Нам відомі випадки, коли людей щоразу після чергової відмови підписати документи на отримання російського паспорта поміщають до карцерів і штрафних ізоляторів”, – сказав Мартиновський.

11 травня 2016 року громадянин України Ельвіс Асанов, протестуючи проти спроби кримського суду нав’язати йому російське громадянство, прямо в суді перерізав собі горло.

Ельвіс Асанов

“У нас у кожного є сім’я на Україні, діти, батьки, з якими ми не можемо контактувати, які страждають від цього, можливо, і більше за нас. Свого часу ми оступилися і вчинили протиправні дії. Ми винні перед нашим українським суспільством і, маючи можливість, сьогодні просимо вибачення…Але те, що ми колись зробили, не позбавляє нас громадянства нашої країни. Ми хочемо і сподіваємося повернутися додому, до своїх близьких людей. Ми бажаємо жити на благо нашої держави, але не бачимо бажання держави допомогти нам”, – йдеться у спільному зверненні засуджених до української влади, яке вони передали правозахисникам.

За словами заступника міністра юстиції Сергія Петухова, основна складність полягає в тому, що Україна не визнає вироків окупаційних судів. 

“Незважаючи на відмову Росії здійснити фактичну передачу засуджених за посередництва Уповноваженого ВР з прав людини, українська влада має знайти новий спосіб прийняти на своїй території своїх громадян”, – упевнений Петухов.

Як стверджує Мартиновський, є щонайменше три конвенції, які дозволяють повернути цих людей в Україну: Конвенція про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, Конвенція про передачу осіб, засуджених до позбавлення волі  для відбування покарання у державі, громадянами якої вони є та Європейська Конвенція про передачу засуджених осіб. Однак, за словами експерта, позиція вітчизняного МЗС з цього приводу нині вкрай пасивна. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter