Понад 300 українських бранок перебувають у російській неволі
За даними Об’єднаного центру з координації пошуку та звільнення військовополонених, станом на грудень 2024 року щонайменше 301 українка утримується у російських катівнях, з яких близько 25 незаконно позбавлені волі до 2022 року, а 276 – після.
Про це повідомила голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник на засіданні Ради з питань прав людини, гендерної рівності та різноманіття при Міністерстві закордонних справ України.
За її словами, ці цифри є неостаточними, адже в російських місцях несвободи може незаконно утримуватися більше жінок. Однак підтвердити їхню кількість дуже складно, оскільки РФ відмовляється надавати інформацію про українських громадян.
“Але навіть за цими неповними даними видно, що після 24 лютого 2022 року в 11 разів більше жінок потрапили в російський полон”, – пояснює правозахисниця.
Як зазначила Скрипник, головне завдання уряду – повернути всіх військовополонених і цивільних додому. При цьому варто не забувати, що після їхнього звільнення їм усім потрібна буде допомога, в тому числі й фінансова. Тож необхідно обрати, яке саме міністерство буде опікуватися колишніми бранцями та їхніми родинами.
“Дуже важливо визначити, хто саме продовжить діяльність Комісії з встановлення факту позбавлення особистої свободи, щоб рідні мали хоч якусь допомогу від держави”, – наголосила голова Кримської правозахисної групи.
Нагадаємо, на сьогодні Національна поліція України порушила 59 674 провадження щодо зниклих безвісти за особливих обставин. Найбільше навантаження щодо розслідування таких злочинів лягло на правоохоронців з Донецької, Луганської, Запорізької та Харківської областей.
За даними Нацполіції, у Харківській області відкрито понад 6 тисяч справ, у Луганській — понад 5 тисяч, у Донецькій – понад 31 тисячу, у Запорізькій – понад 4 тисячі.
За словами Омбудсмана Дмитра Лубінця, наразі у російських в’язницях незаконно утримуються понад 16 тисяч громадян України. Але ця цифра не є остаточною через відсутність механізму верифікації. Станом на сьогодні вдалося організувати 58 обмінів, повернули в Україну 3767 полонених. У цю цифру також входять 168 цивільних.