Понад 80% цивільних бранців зазнали насилля під час утримання в російській неволі

Дата: 03 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Українців, незалежно від віку, статті та професії, викрадали або переслідували на всіх окупованих РФ територіях. Понад 80% таких людей зазнали насилля та незаконно утримувалися у неналежних умовах.

Про це повідомляє Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ).

МІПЛ разом з Центром прав людини ZMINA проаналізували свідчення 93 звільнених з російської неволі цивільних. Правозахисники опитали 61 чоловіка та 32 жінки віком від 24 до 60 років різних професій, зокрема держслужбовців, журналістів, волонтерів, вчителів тощо. Їх незаконно тримали у місцях несвободи від кількох годин до кількох місяців.

Спочатку люди перебували на помпових станціях, підприємствах, у приміщеннях вокзалів, шкіл тощо. Також росіяни утримували українців у ямах на власних позиціях або серед поля. Потім бранців перевозили до відділків поліції, ізоляторів або тюрем на ТОТ. Пізніше окупанти намагалися етапувати якомога більше цивільних до Росії.

За даними Медійної ініціативи за права людини, на сьогодні Росія утримує щонайменше 1908 цивільних українців. Там українці можуть роками перебувати без будь-якого статусу і можливості зв’язатися з рідними. Проти декого Росія порушує кримінальні справи за сфабрикованими звинуваченнями. Під час утримання людей катують, щоб вони зізналися у “злочинах”, яких не вчиняли, а також заради забави.

Відомо, що за три роки українські судді ухвалили щонайменше 21 вирок за воєнні злочини, скоєні окупантами в Київській області. Йдеться про вироки за статтею 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни), які оприлюднено в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Більшість вироків ухвалили заочно, що не гарантує реального відбування покарання. Після ратифікації Україною Римського статуту з’явилися можливості безпосередньо вимагати арешту злочинців на території держав, які імплементували статут. 

Втім, сьогодні, за словами правозахисників, доступними для правоохоронців інструментами з розшуку й притягнення до відповідальності російських військових є двосторонні угоди про співпрацю з іншими країнами та створення спеціального трибуналу за злочин агресії проти України на базі Ради Європи.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter