“Помста корупціонерів”: Парламент криміналізує відмову протестуючих проти корупції подавати е-декларації

Дата: 25 Березня 2017
A+ A- Підписатися

Правка депутата від “Народного фронту” Тетяни Чорновол в законопроекті №6172 зобов’язує кожного учасника акції протесту проти корупції подавати електронні майнові декларації. У разі відмови протестуючий нестиме кримінальну відповідальність.

Про це йдеться у заяві Реанімаційного пакету реформ (РПР). 

В законопроекті №6172 “Про внесення зміни до статті 3 Закону України “Про запобігання корупції” серед кола людей, які зобов’язані подавати декларації, – “фізичні особи, які … беруть участь, залучаються до здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням, протидією корупції”.

Крім цього, закон передбачає подавати електронні декларації представників громадських організацій, які займаються діяльністю у сфері запобігання і протидії корупції, підприємців, які надають їм послуги.

“Які б аргументи не озвучували політики для виправдання цієї норми, ухвалений законопроект відкриває можливості органам влади для зловживання, зокрема, тиску на громадян, які наважилися активно висловлювати свою позицію та боротися проти корупції. Наголошуємо, що саме корупція, згідно з соціологічними дослідженнями, досі залишається головною проблемою для розвитку України”, – наголошують експерти РПР.

У своїй заяві вони нагадують, що що контроль суспільства за владою – ознака демократичної країни.

“В той же час, коли влада запроваджує вибіркові механізми контролю за громадянами – це прояви переходу до авторитаризму. Ганебно, що через три роки після Революції Гідності влада почала створювати перешкоди та суттєві обмеження для громадської антикорупційної діяльності. І до цього вдаються політики, які прийшли до влади завдяки повстанню громадян, в тому числі проти свавілля та корупції високопосадовців”, – кажуть в РПР.

Експерти РПР переконані, що саме завдяки наполегливості та безкомпромісності антикорупційних громадських активістів і організацій з’явились нові антикорупційні органи НАБУ та НАЗК, запроваджено електронне декларування державних та місцевих чиновників, політиків. Вони також домоглись практики призначення чиновників на засадах відкритого конкурсу. 

“Ми не уникаємо звітування щодо власного майна і статків. Кожен з нас щороку подає до податкових органів декларації про майновий стан і доходи, деякі з нас оприлюднили електронні декларації, згідно чинного законодавства, або й за власною ініціативою. Наші організації публікують щорічні фінансові звіти, які доступні на наших сайтах”, – йдеться у заяві РПР.

Експерти називають поправки в законопроекті популістичною ширмою, які “покликані паралізувати діяльність громадських організацій та відштовхнути громадян від участі у будь-якій антикорупційній діяльності”.

“Крім цього, в такому вигляді закон містить явні ознаки дискримінації (неоднакового ставлення) за ознакою роду діяльності”, – наголошується в заяві.

РПР закликає президента повернути закон до парламенту для термінового повторного розгляду, “включивши пропозиції вилучити дискримінаційні норми, які порушують права громадян і загрожують розвиткові демократії в Україні”.

“Ми також виступаємо з пропозицією до Президента України зустрітися з представниками громадянського суспільства в присутності журналістів, аби обговорити ситуацію та знайти правильний вихід, який би допоміг уникнути помилок та згуртувати суспільство”, – ідеться в заяві. 

Нагадаємо, 23 березня парламент затвердив зміни до електронного декларування, яким військовослужбовців-контрактників та мобілізованих бійців звільняють від обов’язку заповнювати електронні декларації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter