Помер “батько” міжнародного кримінального права Шеріф Бассіуні

Дата: 26 Вересня 2017
A+ A- Підписатися

25 вересня на 80-му році життя помер один із засновників міжнародного кримінального права, експерт з воєнних злочинів професор Махмуд Шеріф Бассіуні.

Про це на своїй сторінці у фейсбуці написала суддя Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) Ганна Юдківська.

Фото bahrainmirror.com

“Батько міжнародного кримінального права”, він відіграв ключову роль у розробці майже всіх основних інструментів міжнародного кримінального права за останні п’ятдесят років, включаючи Конвенцію проти катувань, Римський статут та Конвенцію про припинення злочину апартеїду та покарання за нього”, – повідомляє Юдківська.

Шеріф Бассіуні був головою Комісії експертів ООН по розслідуванню злочинів у колишній Югославії, співавтором мирної угоди, відомої як “Кемп-Девід” між Єгиптом та Ізраїлем у 1979 році, розслідував воєнні злочини в Бахрейні і Лівії. Допомагав створити Міжнародний кримінальний суд.

У 2015 році Шеріф Бассіуні засудив втручання Російської Федерації в Сирійську війну. В інтерв’ю для Washington Post Бассіуні заявив, що російські солдати несуть кримінальну відповідальність не лише за участь у скоєнні воєнних злочинів, а й за підтримку сирійського режиму, цитує “Дзеркало тижня”.

Бассіуні був переконаний, що у відповідності до того, що в світовому законодавстві називають “загальною відповідальністю”, російські військові й політичні діячі можуть бути переслідувані за дії їхніх підлеглих.

“Кримінальна відповідальність застосовується до всіх у ланцюгу командування, хто знає про скоєння цих злочинів. Цей шлях може привести аж до Путіна. Закон застосовується не лише до дій тих, хто віддавав накази, але також і до тих, хто знав про воєнні злочини, але нічого не зробив, щоб завадити”, – сказав Бассіуні.

Як варіант, Бассіуні пропонував організувати розслідування і суд в третіх країнах, громадяни яких стали жертвами сирійських і російських звірств.

Шеріф Бассіуні також знав про збройний конфлікт на сході України. У 2016 році він планував взяти участь у конференції по постконфліктному правосуддю в Києві.

“Він висловив бажання приїхати до України та зустрітися з нами особисто. Пізніше лікарі заборонили йому літати через проблеми з серцем, і він запропонував зустрітися з нами шляхом відеоконференції. За два місяці до конференції йому було діагностовано рак. Після двох курсів хіміотерапії стало зрозуміло, що йому буде важко довго говорити. Тому він зняв відеолекцію та надіслав нам, і вийшов на скайп-зв’язок для відповіді на наші запитання. Це був один з останніх його публічних виступів”, – пригадує суддя ЄСПЛ Ганна Юдківська.

Шеріф Бассіуні написав 27 книг, 265 статей про міжнародне кримінальне право, порівняльне кримінальне право, права людини та кримінальне законодавство США. Підготував до друку 14 монографій з історії, політики та релігії. Його цитували у своїх рішеннях Верховний Суд Сполучених Штатів Америки, окружні суди та інші державні верховні суди. Його публікації перекладені на арабську, китайську, французьку, німецьку, угорську, італійську, перську, португальську, російську та іспанську мови.

У некролозі Ганна Юдківська цитує Шеріфа Бассіуні: “Поки ми на землі, ми повинні робити стільки добра, скільки ми можемо, і так мало зла, як ми можемо; і ми повинні діяти з гідністю, честю і чесністю. Ми повинні використовувати наш успіх, щоб зробити щось більше і краще, ніж прагнення до особистих інтересів і задоволень”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter