Поменшало українців, які вважають ефективним захист своїх прав через медіа, ЄСПЛ та міжнародні організації
Із 2016 року серед опитаних соціологами українців поменшало тих, хто вважає ефективним способом захисту власних прав звернення до засобів масової інформації, Європейського суду з прав людини та до міжнародних організацій.
Такі дані четвертого загальнонаціонального соціологічного дослідження, яке проводив Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні та Центром прав людини ZMINA.
У 2016 році звернення до медіа було найефективнішим методом захисту своїх прав, на думку 28,3% опитаних. Торік це варіант відповіді обрали 20,3% респондентів, тож він став третім серед найпопулярніших способів.
Щодо звернень до ЄСПЛ, то цей варіант знизився на п’ять відсоткових пунктів із 2016 року – з 18,9 до 13,9%. Як захисники прав втрачають свою популярність серед українців і міжнародні організації – 13,2% у 2016 році проти 10,9% торік.
Разом з цим ефективнішими, на думку опитаних, стали звернення до суду (у 2016-му таких людей було 16,2%, а торік – 29,6%), до поліції (13 та 28,5% відповідно), до адвоката системи безоплатної правової допомоги (8,1% у 2018 році та 17,7% торік), до прокуратури (8% 2016-го та 16,2% торік), до місцевих органів самоврядування (5,8 та 13,3% відповідно), а також до ДБР (5,3 та 8,7%).
Усього на один відсоток побільшало з 2016 року людей, які вважають ефективним звернення до знайомих для пошуку потрібних знайомств, щоб захистити свої права.
Із загальної кількості опитаних торік 17,8% не лише намагалися відстояти свої права, але й домагались у цьому певних результатів. Водночас 33,6% – спробували, але зазнали невдачі, а 48,6% – навіть не намагались.
Серед тих, хто спробував захистити свої права, найпопулярнішими методами є звернення до поліції (24,8%), до адвоката БПД (20,7%) та до суду (19,5%).
Цікаво, що звернення до суду та до родичів, щоб знайти потрібні знайомства, обрали торік порівну 19,5% респондентів. У попередній хвилі опитування, що відбулась у 2020-му, ці два варіанти також перебували поряд – 15,8 та 15,1% відповідно.
Поцікавилися соціологи й ставленням українців до самосуду: 43,3% вважають його неприпустимим у будь-якому разі, 37,7% – загалом неприпустимим, але виправданим інколи, 8,5% вважають самосуд єдиним виходом у нинішній ситуації, а ще 10% не змогли відповісти на запитання.
Під час четвертої хвилі і дослідження соціологи опитали загалом 2001 людину віком від 18 років у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Харківській та Херсонській областях – лише на тих територіях, що контролюються Україною та де не ведуться бойові дії).
Нагадаємо, що свобода, безпека та справедливість є трьома цінностями, які більшість опитаних українців називає основними.
Фотографія обкладинки: humanrightsfirst.org