Поменшало українців, які вважають ефективним захист своїх прав через медіа, ЄСПЛ та міжнародні організації

Дата: 29 Липня 2024
A+ A- Підписатися

Із 2016 року серед опитаних соціологами українців поменшало тих, хто вважає ефективним способом захисту власних прав звернення до засобів масової інформації, Європейського суду з прав людини та до міжнародних організацій. 

Такі дані четвертого загальнонаціонального соціологічного дослідження, яке проводив Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва спільно з Центром політичної соціології в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні та Центром прав людини ZMINA.

У 2016 році звернення до медіа було найефективнішим методом захисту своїх прав, на думку 28,3% опитаних. Торік це варіант відповіді обрали 20,3% респондентів, тож він став третім серед найпопулярніших способів. 

Щодо звернень до ЄСПЛ, то цей варіант знизився на п’ять відсоткових пунктів із 2016 року – з 18,9 до 13,9%. Як захисники прав втрачають свою популярність серед українців і міжнародні організації – 13,2% у 2016 році проти 10,9% торік. 

Разом з цим ефективнішими, на думку опитаних, стали звернення до суду (у 2016-му таких людей було 16,2%, а торік – 29,6%), до поліції (13 та 28,5% відповідно), до адвоката системи безоплатної правової допомоги (8,1% у 2018 році та 17,7% торік), до прокуратури (8% 2016-го та 16,2% торік), до місцевих органів самоврядування (5,8 та 13,3% відповідно), а також до ДБР (5,3 та 8,7%). 

Усього на один відсоток побільшало з 2016 року людей, які вважають ефективним звернення до знайомих для пошуку потрібних знайомств, щоб захистити свої права. 

Із загальної кількості опитаних торік 17,8% не лише намагалися відстояти свої права, але й домагались у цьому певних результатів. Водночас 33,6% – спробували, але зазнали невдачі, а 48,6% – навіть не намагались. 

Серед тих, хто спробував захистити свої права, найпопулярнішими методами є звернення до поліції (24,8%), до адвоката БПД (20,7%) та до суду (19,5%).

Цікаво, що звернення до суду та до родичів, щоб знайти потрібні знайомства, обрали торік порівну 19,5% респондентів. У попередній хвилі опитування, що відбулась у 2020-му, ці два варіанти також перебували поряд – 15,8 та 15,1% відповідно. 

 

Поцікавилися соціологи й ставленням українців до самосуду: 43,3% вважають його неприпустимим у будь-якому разі, 37,7% – загалом неприпустимим, але виправданим інколи, 8,5% вважають самосуд єдиним виходом у нинішній ситуації, а ще 10% не змогли відповісти на запитання. 

Під час четвертої хвилі і дослідження соціологи опитали загалом 2001 людину віком від 18 років у Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській, Чернівецькій областях та місті Києві (у Запорізькій, Харківській та Херсонській областях – лише на тих територіях, що контролюються Україною та де не ведуться бойові дії). 

Нагадаємо, що свобода, безпека та справедливість є трьома цінностями, які більшість опитаних українців називає основними. 

Фотографія обкладинки: humanrightsfirst.org

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter