Поліція вивчає, як у межах доброустрою в одному із сіл Чернігівщини знищили могили жертв Голодомору

Дата: 26 Березня 2025
A+ A- Підписатися

На Чернігівщині слідчі відкрили кримінальне провадження за статтею про наругу над могилою через знищення поховань жертв Голодомору в одному із сіл регіону. 

Про це розповіли в Нацполіції. 

Скриншот репортажу телеканалу “Прилуки” з Івківців

Випадок трапився в селі Івківці.

Його історія бере початок у 1629 році, коли населений пункт ще мав назву Івці та переважно був населений козаками. Під радянську окупацію село потрапило 1920 року: там відкрили молочну ферму, а згодом почали створювати колгосп, що спричинило опір серед місцевих. 

Судячи з даних Національної книги пам’яті, під час Голодомору в Івківцях загинуло щонайменше 163 людини, поіменний список яких наводять у виданні. Серед жертв чимало дітей та підлітків, а одному з наймолодших і було два роки. Масштаби голоду були такими, що знайшли відображення навіть в офіційних документах комуністів. 

“Люди вмирали. Їх возили возами, а закопували, як худобу, без трун. Мого діда так само закопали. З дому забрали все, навіть квасолю, все вигребли… Для діда викопали яму, поки його візком привезли, вже четверо там лежало. Люди не могли викопати навіть ями, не було сил”,розповів журналістам місцевий мешканець Микола Данілішін.

Про те, що в селі руйнують могили жертв геноциду, першим повідомив місцевий телеканал “Прилуки”, а розголосу сюжету надав Музей Голодомору.

Виявилось, що роботи в Івківцях проводили в межах доброустрою, а ділянка, на якій працювала техніка, за словами селищного голови Романа Ювченка, офіційно не є кладовищем. Він також каже, що на землі не було візуальних ознак того, що там хтось похований. 

Скриншот репортажу місцевого телеканалу з Івківців

Своєю чергою місцеві, дізнавшись про роботи, одразу вимагали їх зупинити. 

“Старожили села знають від своїх рідних про те, що саме в тій частині знаходяться поховання періоду Голодомору… в роки Голодомору над померлими не здійснювалися поховальні обряди за християнською традицією, і поховання відбувалися в братських могилах, куди поміщали від кількох десятків до кількох сотень тіл людей. За це відповідала окрема спеціально призначена на рівні колгоспу людина”, – уточнюють у Музеї Голодомору. 

Нині на місці вже відпрацювала слідчо-оперативна група, яка опитала місцевих та почала вивчати документи щодо поховань. Про оголошення підозр у межах провадження не повідомляють. 

Винним у нищенні могил можуть призначити штраф, арештувати на пів року або обмежити чи позбавити волі на три роки. 

Нагадаємо, що нещодавно ПАРЄ вшанувала 90-ті роковин Голодомору та закликала не допустити нового геноциду українців з боку Росії. 

ZMINA спільно з Музеєм Голодомору випустила серію публікацій з історіями свідків геноциду, які збирали в межах масштабної експедиції Україною.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter