Поліція не має права брати зразки ДНК у всіх підряд – омбудсмен

Дата: 17 Лютого 2017
A+ A- Підписатися

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська вважає неконституційним положення закону “Про Національну поліцію” щодо збору біометричних даних у підозрюваних і звертається зі скаргою до Конституційного Суду.

Про це повідомляє прес-служба Уповноваженого.

У поданні до КСУ омбудсмен наголошує, що положення частини другої ст. 26 Закону України “Про Національну поліцію”, яке дозволяє поліції під час наповнення баз даних збирати і накопичувати біометричні дані у вигляді зразків ДНК, суперечить Конституції України. (А саме положенням статті 3, частин першої, другої статті 8 та частин першої, другої статті 32 Конституції України у їх взаємозв’язку).

У омбудсмана пояснюють, що відповідно до пункту 7 частини першої статті 26 закону про Нацполіцію поліція наповнює та підтримує бази даних стосовно осіб, затриманих за підозрою у вчиненні будь-яких правопорушень (адміністративне затримання, затримання згідно з дорученнями органів правопорядку, затримання осіб органами досудового розслідування, адміністративний арешт, домашній арешт).

А відповідно до частини другої статті 26 згаданого закону під час наповнення таких баз даних, поліція може збирати та накопичувати мультимедійну інформацію (фото, відео-, звукозапис) та біометричні дані (дактилокартки, зразки ДНК).

У поданні Уповноважений звертає увагу, що у законі абсолютно не диференційовані випадки необхідності збору зразків ДНК в залежності від тяжкості та характеру правопорушення. Крім того, в законі не визначено, за яких саме обставин можуть відбиратись зразки ДНК, порядок відібрання, період і порядок їх зберігання, порядок знищення та доступу до такої інформації самої особи або її родичів.

Лутковська наголошує, що належне регулювання цих питань має бути захисним механізмом, який би унеможливив порушення права особи на особисте життя шляхом відібрання та зберігання зразків ДНК.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: