Після Євромайдану ситуація з правами людини погіршилась, вважають 35% українців — опитування

Дата: 07 Грудня 2016
A+ A- Підписатися

Оцінка населенням змін, які з часів Євромайдану відбулися в сфері прав людини, є достатньо песимістичною. Лише 4% відмітили, що ситуація в цій сфері покращилася, і ще 23% вважають, що ситуація з одними правами змінювалася на краще, а з іншими – на гірше. Натомість 35,2% відмітили, що ситуація однозначно стала гіршою, а ще 28% вважають, що ніяких змін не відбулося.

Такі результати загальнонаціонального соціологічного дослідження “Права людини в Україні”, проведеного з 22 жовтня по 6 листопада Фондом “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс” на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО “Центр інформації про права людини” і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Про це повідомляє кореспондент Центру інформації з прав людини.

“Це вперше дослідження представляє такий обсяг консолідованих даних про ситуацію з правами людини в Україні. Ми раді їх представляти. Сьогодні лише коротке представлення дослідження. У подальшому буде організований процес для обговорення викликів для України, які виявило дослідження. Ми будемо працювати, щоб існуюча Стратегія з прав людини втілювалася”, – говорить сьогодні на презентації дослідження заступниця директору ПРООН в Україні Блерта Чела.

Згідно з результатами опитування, найбільше погіршення ситуації з правами людини зазначили жителі Донбасу (59,7%).

Ініціатори дослідження припускають, що наведені негативні оцінки змін в сфері захисту прав людини чималою мірою обумовлюються загальною економічною ситуацією в країні. В переліку прав, ситуація з дотримання яких, на думку населення, найбільш погіршилася, були виділені в першу чергу право на достатній рівень життя (погіршення в цій сфері відмітили 42%), право на соціальне забезпечення (29%) та право на працю (27%) – тобто ті права, які пов’язані із економічною сферою, з виживанням. Натомість погіршення ситуації з іншими правами відмітили менше 15% респондентів.

Дотримання в Україні основних прав людини оцінюється громадянами переважно незадовільно: при оцінці рівня дотримання базових прав особистості, політичних, соціальних та економічних, культурних та екологічних прав за 5-ти бальною шкалою, всі середні оцінки є меншими за 3 бали. Порівняно вищі оцінки (майже задовільні) отримали дотримання політичних, культурних прав (2,95 бали), та базових прав особистості (2,93 бали), тоді як найменше оцінили дотримання соціальних та економічних прав (2,22 бали). В цілому більш високі оцінки були схильні давати жителі Західного та Східного регіону.

“Майже задовільно – базові права особистості, політичні права, культурні права. Найгірше – соціальні та політичні права. У нашій ситуації це нічого дивного немає”, – підсумовує голова правління Фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна.

Переважна більшість респондентів (75%) отримує інформацію про права людини, стан їх дотримання та способи захисту з телевізійних програм. Трохи менше половини опитаних (41%) отримує таку інформацію також від друзів, родичів, колег; третина (29,7%) – з інтернет сайтів; а 25% – з особистого досвіду. У школі та вузі отримували інформацію про права 14% респондентів і лише 3–4% отримують інформацію від представників державних органів та матеріалів держорганів.

Усього було опитано 2002 респондентів за квотною загальнонаціональною вибіркою, яка за областями України, типами поселення (Київ, обласні центри, інші міста, села), статтю і віком репрезентує доросле населення України (18 років і старше). Опитування проводилось у всіх областях України, м. Києві та контрольованих районах Донецької і Луганської областей. Опитування не проводилось в анексованому Росією Криму, м. Севастополі та окупованих територіях Донбасу. Максимальна випадкова похибка (без урахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,2% з вірогідністю 0,954.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: