Під приводом засудження Януковича в Україні будують поліцейську державу – експерт

Дата: 22 Лютого 2017
A+ A- Підписатися

Під приводом необхідності засудження колишнього президента Віктора Януковича та його оточення президент Петро Порошенко та Генпрокурор Юрій Луценко запланували масштабний наступ на права українців, вважає експерт Центр політико-правових реформ Олександр Банчук.

Про це він пише у колонці на Українській правді.

“Парламентська більшість продавлює законопроект №5610, який позбавить українців права на захист і особисту свободу та повертає репресивні положення старого Кримінально-процесуального кодексу 1960 року”, – пише Банчук.

Він нагадує, що 9 лютого парламент за наполяганням спікера дев’ять разів пробував внести до порядку денного проект закону №5610 “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо удосконалення механізмів забезпечення завдань кримінального провадження)”. Тоді цього не вдалося зробити. Але 21 лютого проект знову включений до порядку денного.

Тим часом, за словами Банчука, Генпрокурор Юрій Луценко звинуватив парламентарів в небажанні сприяти засудженню Януковича і Ко відповідно до європейських норм. На захист цього проекту згодом також став і міністр юстиції Павло Петренко.

Водночас Банчук наголошує, що ухвалення проекту 5610 вплине на права всіх українців. Він надає перелік порушень прав, які спричинить згаданий закон.

1. Порушення права осіб на захист (стаття 63 Конституції України) та права бути вчасно повідомленим про обвинувачення.

Зміни до статті 135 КПК передбачають, що вручення повісток про виклик буде здійснюватися через офіційні друковані видання.

Досі в кримінальних провадженнях діяв основоположний принцип, що без наявності особи її неможливо засудити, а сама особа має бути обізнана про підозру, обвинувачення і передачу справи до суду. Заочне засудження є винятком з цього правила і стосується можливості засудження відсутньої особи лише за особливо тяжкий злочин.

Якщо ж заочне засудження стане правилом, то суттєво збільшиться вал сфабрикованих справ. Адже мільйони українців з об’єктивних і суб’єктивних причин проживають не за місцем своєї офіційної реєстрації.

Алгоритм дій правоохоронців буде таким: особу не виявили за місцем реєстрації, її оголосили в розшук, викликали через офіційні ЗМІ на допит, розпочали досудове розслідування і заочно засудили.

“Обвинувальні вироки можна буде штампувати тисячами!”, – підкреслює експерт.

Він пояснює, що, в разі ухвалення закону, кожен громадянин України, особа без громадянства чи іноземець, що проживає на території України, буде змушений щодня перевіряти інформацію в ЗМІ, щоб одного дня не виявитися заочно засудженим.

Порушується право на особисту свободу (стаття 29 Конституції) через значне збільшення строків тримання під вартою – з 12 до 18 місяців (зміни статті 197 КПК).

2. Підозрювані особи, вина яких ще не доведена, будуть набагато довше триматися в СІЗО, часто в нелюдських умовах.

3. Порушеним може бути право на особисту свободу та принцип юридичної визначеності як складова верховенства права (стаття 8 Конституції) через можливість безстрокової (довічної) дії дозволу суду на затримання осіб (зміни до статті 190 КПК).

Зараз така ухвала суду діє лише шість місяців.

4. Можуть бути порушені розумні строки кримінального провадження внаслідок пропонованого збільшення строків досудового розслідування з 12 до 18 місяців, поєднаного із запропонованим порядком обрахунку строків при об’єднанні проваджень (зміни до статті 219 КПК).

Це дасть змогу слідчим і прокурорам, замість того, щоб швидко і ефективно проводити розслідування, – тримати осіб у невизначеному статусі підозрюваних протягом кількох років.

“Цікаво, чи мали змогу бізнес-асоціації і бізнес-омбудсмен ознайомитися з цією ініціативою? Такі пропозиції парламентарів ставлять хрест на всіх ініціативах уряду щодо збільшення інвестиційної привабливості держави. Адже податкова поліція, прокуратура і СБУ зможуть розслідувати справи проти підприємців ще довше”, – розмірковує Банчук.

5. Створюються нові корупційні лазівки для слідчих і прокурорів.

Адже вводиться поняття “особливо складне кримінальне провадження” (зміни до статті 197 КПК), яке буде тривати 18 місяців. Це поняття чітко не визначене, а тому слідчі чи прокурори зможуть визнавати провадження “особливо складним” на власний розсуд (чи залежно від отриманого хабаря).

“І найголовніше. Зазначені порушення і обмеження прав людини, закладені у законопроекті 5610, порушують вимоги частини 3 статті 22 Конституції України, яка гарантує: “При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод””, – пише експерт.

На його переконання, пропонований прокуратурою і президентом закон “не тільки звужує – а повністю нівелює право на захист і право на особисту свободу”.

Банчук зауважує, що запропоновані в проекті закону 5610 положення вже діяли в старому Кримінально-процесуальному кодексі 1960 року.

“Тож робоча група, яка розробляла цей законопроект, може вважати своїм ідейним натхненником сталінського прокурора Андрія Вишинського, який відомий тим, що науково обґрунтував тезу: “Особисте зізнання – цариця доказів””, – підсумовує Банчук.

Аналогічні застереження щодо закону викладені й у заяві організації Реанімаційний пакет реформ.

“Слід зазначити, що законопроект №5610 також повністю заперечує деякі стратегічні документи держави, зокрема, Стратегію реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015–2020 роки, Національну стратегію у сфері прав людини та плани дій щодо їх виконання”, – йдеться у заяві.

РПР застерігає Раду від внесення до порядку денного цього законопроекту, а в разі внесення – закликає рішуче відхилити проект закону №5610 “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України (щодо удосконалення механізмів забезпечення завдань кримінального провадження)”.

Експерти РПР готові взяти участь у розробці зважених змін до законодавства, що гарантуватимуть захист конституційних прав громадян та відповідатимуть міжнародним стандартам.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: