Під час окупації села на Чернігівщині росіяни вбили чоловіка та грабували місцевих жителів
Село Велика Дорога на Чернігівщині було під окупацією з 24 лютого до 1 квітня. За цей час російські військові пограбували цивільних мешканців, декого повиганяли з власних будинків, також відомо про щонайменше одного вбитого чоловіка.
Про це повідомили в громадській спілці “Освітній дім прав людини в Чернігові”.
“Від обстрілів у селі Велика Дорога постраждало багато будинків місцевих мешканців. А одного місцевого жителя російські військові розстріляли”, – йдеться в повідомленні.
Місцеві мешканці розповідають, що на території села розміщувалося дуже багато російської техніки. Окупанти заганяли її прямо на територію подвір’я місцевих жителів, руйнуючи паркани. Вони заходили в їхні помешкання, звідки виносили техніку та інші матеріальні цінності. У деяких будинках військові РФ залишалися жити, вигнавши звідти господарів.
Також окупанти перетворили Великодорізьку гімназію на так звані “госпіталь” та “готель”, де жили з 25 лютого до 1 квітня. На території подвір’я цього навчального закладу вони ставили свою військову техніку. Від гімназії після деокупації залишилися, по суті, лише стіни.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортацію до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.