Ультраправі виловлюють водіїв, що використовують “Яндекс.Таксі”. Чи це законно?

Дата: 07 Травня 2018
A+ A- Підписатися

Представники ультраправої організації “C14” та руху “Традиція і порядок” проводять рейди з виявлення київських водіїв, які використовують платформи “Яндекс.Таксі”.

Ролик про те, як вони це роблять, викладений на сторінці “Традиції і порядку” у Facebook.

У ролику молодики викликають таксі за допомогою сервісу, а потім проводять так звану “профілактичну бесіду” з водіями, погрожуючи і не дозволяючи їм поїхати доти, доки вони не видалять додаток.

“Як вам спонсорувати кулі, які летять в українських солдат? Ви знаєте, що працюєте на окупанта?” – запитують у водіїв молодики.

Після поставлених питань представники C14 та “Традиції і порядку” вимагають видалити з телефонів додаток “Яндекс.Таксі”, мотивуючи це указом президента про блокування російських сервісів, а тим, хто відмовляється це зробити чи починає говорити про неправомірність дії “рейдерів”, погрожують викликом поліції.

Водночас юрист та експерт Асоціації УМДПЛ Євген Крапивін у коментарі Центру інформації про права людини зазначає, що дії правих активістів можуть мати ознаки адміністративного порушення. 

За його словами, в Україні представникам громадських рухів чи будь-яким іншим громадянам ніхто не забороняє проводити “профілактичні бесіди”, але до моменту, поки такі дії не порушують права іншої особи.

“До моменту, поки вони не порушують права іншої особи (нецензурно лаються, чіпляються, висловлюють образи, обмежують свободу пересування тощо), вони вільні робити все те, що не заборонено законодавством України (ч. 2 ст. 19 Конституції). Як тільки почнуться згадані вище дії, вони утворюють склад такого адміністративного правопорушення як дрібне хуліганство (ст. 173 КУпАП)”, – зауважує юрист.

Якщо “активісти” порушують права, то водій може викликати наряд поліції, який має діяти згідно з процедурою.

Чи незаконно користуватись “Яндекс.Таксі” в Україні?

Представники C14 та “Традиції і порядку” мотивують свої дії указом президента про блокування російських сервісів на території України, але, за словами Крапивіна, документ стосується виключно провайдерів, які зобов’язані заблокувати доступ користувачам своїх послуг до вказаних у переліку ресурсів з російськими доменами.

“Хоча указ в цілому має характер такого, що засуджує використання цих ресурсів на території України, проте нормативно не забороняє громадянам користуватись цими ресурсами. Таким чином, нормативно заборони на користування немає, відповідальності за такі дії тим паче”, – підкреслив Крапивін.

На опублікованому відео представники C14 та “Традиції і порядку” викликали поліцію до одного з водіїв. Але, за словами юриста, дії водія не містять правопорушення, тож поліція, прибувши на місце, може лише сказати, що не компетентна вирішувати такі справи.

“В принципі це поширена практика, коли поліцейські вимушені виїжджати на різні виклики, які насправді їх не стосуються. Що я маю на увазі? Поліцейські можуть притягувати до відповідальності за вчинення адміністративних чи кримінальних правопорушень. Або допомогти в ситуації, яка потребує певного піклування, є небезпечною для життя, здоров’я тощо. Нічого з перерахованого ми тут не бачимо, бо немає такого правопорушення і відповідальності за нього”, – констатував юрист.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter