Перенаселеність, ґрати, сморід: у психоінтернаті на Тернопільщині виявили низку порушень

Дата: 31 Жовтня 2017
A+ A- Підписатися

Перенаселеність, ґрати, сморід, недодавання продуктів. Ці та інші порушення прав були зафіксовані моніторами Національного превентивного механізму (НПМ) під час повторного візиту без попередження Теребовлянського психоневрологічного інтернату (Тернопільська область).

Теребовлянський психоневрологічний інтернат

Про це Центру інформації про права людини інформує кореспонодент НПМ.

Так, під час візиту монітори виявили, що у відділенні, розташованому на четвертому поверсі, проживають маломобільні люди з глибокими порушеннями психічного розвитку. Вхідні двері на поверсі зачиняються на замок, тому люди фактично ніколи не виходять за межі відділення.

Крім того, частина цього відділення відокремлена закритими дверима, а на вікнах кімнат у цьому крилі будівлі встановлені ґрати.

Житлові кімнати перенаселені, в них задушливий запах, подекуди сморід. Мешканці цього відокремленого крила скаржилися, що сюди їх поселяють за будь-які провини – сварку з сусідом по кімнаті, скарги на персонал, відмову від приймання їжі тощо. Персонал підтвердив цей факт.

Підопічні цього відділення пригнічені, годинами сидять на дерев’яних лавах або ходять коридором. Єдина розвага – телевізор, який встановлений під стелею. Деяким підопічним дозволяють повертатися до кімнат, де вони жили до того, як “завинили” перед персоналом, а інші – живуть там постійно протягом багатьох років“, – розповіли монітори.

Ще 12 осіб, у яких виявлено висипи, за усним розпорядженням лікаря ізольовані у двох кімнатах другого поверху.

Кімната для чоловіків закрита на замок, для жінок – приперта ззовні лавою. Дві жінки вимушені спати на одному ліжку, оскільки в кімнаті, розрахованій на дев’ять осіб, перебувало десять. Подушка у жінок також одна на двох. У медичній документації цих осіб відсутні рекомендації щодо їхньої ізоляції.

При цьому, медичні сестри обробляють висипи у підопічних препаратом без лікарських призначень, не роблячи при цьому записів про здійснені маніпуляції.

Під час аналізу медичної документації виявлено інші порушення, зокрема призначення не лікарями, а медичними сестрами нейролептичних препаратів.

Члени моніторингової групи були свідками того, як медична сестра при судомному нападі у підопічної застосовувала ін’єкційні препарати, що не були призначені лікарем.

Крім того, грубі порушення встановлено в роботі харчоблоку. Моніторингова група виявила в закритому приміщенні не обліковані (недодані мешканцям) продукти харчування (цукор, ящик олії) і миючі засоби. При цьому всі підопічні скаржилися, що чай в інтернаті дають без цукру. Невідомо куди зникло 1,5 кг сметани, що була призначена для вечері мешканців. Також в інтернаті порушують процедуру встановлення факту смерті підопічних: не викликаються працівники поліції, які мають зафіксувати відсутність ознак насильницької смерті.

Монітори зауважили, що адміністрація інтернату усунула окремі недоліки після попереднього візиту НПМ. Зокрема, було облаштовано кімнату психологічного розвантаження, де підопічні можуть проводити вільний час, для забезпечення приватності встановлено перегородки в туалетах.

За результатами візиту будуть складені акти реагування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та направлені до Тернопільської облдержадміністрації, Головного управління Національної поліції у Тернопільській області та Міністерства соціальної політики України.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: