Парламенту рекомендують дозволити переселенцям на півроку після навчання лишатись у гуртожитках

Дата: 13 Липня 2017
A+ A- Підписатися

Парламентський Комітет з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин рекомендує парламенту прийняти у першому читанні та за основу законопроект, який захищає житлові права переселенців після навчання у вишах (№ 6142).

Таке рішення ухвалили члени комітету на своєму засіданні 12 липня, повідомляє кореспондент Центру інформації про права людини

У пояснювальній записці до документу йдеться, що через події на сході країни та анексію Криму близько 1,8 млн були позбавлені свого житла та можливості проживати на цих територіях.

Відповідно до ст. 9 закону “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, переселенець має право на безоплатне проживання від органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та суб’єктів приватного права. Це можливо строком на шість місяців з моменту обліку як внутрішня переміщена особа (ВПО) і за умови оплати комунальних послуг. 

Автор законопроекту, депутат від фракції “Відродження” Валерій Писаренко, у пояснювальній записці зауважує, що депутати не передбачили варіантів вирішення ситуації, коли студенти-переселенці закінчили навчання і не хочуть повертатись на окуповані території. Він наголошує, у таких випадках вони залишаються бездомними та без місця реєстрації.

Законодавча ініціатива пропонує, щоб студент після того, як він здобув освітньо-кваліфікаційний рівень, міг зареєструватись у тому ж органі реєстрації, за яким був закріплений гуртожиток. Це також дасть йому змогу отримати довідку про взяття на облік ВПО.

Крім того, документ визначає, щоб для студентів, які здобували освітньо-кваліфікаційний рівень та мали реєстрацію місця проживання в гуртожитках, ці гуртожитки були цим же ж місцем проживання на шість місяців та за умови оплати комунальних послуг. 

Ірина Лупаха, начальниця управління з питань ВПО при Міністерстві тимчасово окупованих територій (МінТОТ) заявила про застереження у цьому законопроекті. 

“На практиці ми бачимо, що люди, які отримали тимчасове житло, дуже гостро реагують, коли через шість місяців їх просять його звільнити. Така ж ситуація може статись із колишніми студентами. Кожного року у вишах відбувається нова вступна компанія і першочергове право на заселення до гуртожитків – у студентів, які будуть навчатись у вузах”, – каже Лупаха.

Її також підтримала на комітеті Світлана Критович, завідуюча сектору переміщених ВНЗ Міністерства освіти і науки. 

“Абітурієнти також мають статус ВПО. Така ситуація може вплинути на їхній вступ, що їхні місця в гуртожитках будуть зайняті. Таким чином виші можуть стати заручниками ситуації”, – заявила вона.  

Омбудсман Валерія Лутковська зізналась, що її дивує позиція МінТОТу.

“Вони знають про цю проблему, але не пропонують жодного виходу для тих студентів, яких ми вже третій рік запрошуємо навчатись і при цьому не даємо жодного житла після навчання. А що з ними буде далі? Куди їм йти?”, – обурилась вона.   

Заступник міністра соціальної політики Олександр Привалов повідомив, що наразі в Україні 5 900 студентів-переселенців, які отримують соціальні виплати. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: