Парламент підтримав законопроєкт, що надає медіа доступ до засідань комітетів

Дата: 14 Січня 2025
A+ A- Підписатися

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт № 11321 “Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій діяльності медіа, журналістів і доступу громадян до інформації”. За відповідне рішення проголосували 286 народних депутатів.

Про це повідомив народний депутат від фракції “Голос” Ярослав Железняк.

Фото: пресслужба президента України

Заступниця голови парламентського Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Євгенія Кравчук пояснила, що ухвалений законопроєкт встановлює такі правила:

  1. Порядок денний засідань комітетів та проєкти актів мають бути оприлюднені не пізніше ніж за 24 години до початку засідання.
  2. Комітети зобовʼязані забезпечити пряму трансляцію своїх відкритих засідань.
  3. Відеозаписи цих трансляцій будуть доступні на вебсторінках комітетів на офіційному сайті Верховної Ради не пізніше ніж через 24 години після завершення засідання.
  4. Журналісти та медійники, акредитовані при Верховній Раді, не потребуватимуть додаткової акредитації для участі в засіданнях комітетів.

Також законопроєкт визначає, що до медіа-субʼєктів тепер належать не лише штатні співробітники, але й особи, які працюють за цивільно-правовими договорами з медійними організаціями.

Крім того, новий закон передбачає звільнення журналістів від відповідальності не тільки за дослівне відтворення публічних виступів або повідомлень посадових осіб, органів місцевого самоврядування та народних депутатів, як це було раніше, але й за точне передавання суті таких виступів без їхнього спотворення.

Юридичний відділ Інституту масової інформації долучився до підготовки змін до цього законопроєкту. Крім того, низка громадських організацій та журналістів закликала Верховну Раду зробити засідання парламентських комітетів відкритими для журналістів і громадськості. Інститут масової інформації також наполягав на внесенні до документа пункту, який би дозволяв журналістам з акредитацією ЗСУ пересуватися під час комендантської години. Проте цей пункт із фінальної версії закону вилучили.

Нагадаємо, що останнім часом правозахисники та журналісти щонайменше двічі звернулися до керівництва парламенту, щоб воно повноцінно відкрило Верховну Раду для роботи медіа та громадськості. 

Деяким журналістам мали дозволити працювати в Раді ще 2024 року, втім, як констатують автори звернення, вони продовжували стикатися з обмеженнями. Тоді їх пускали в пресцентр, але не пускали в кулуари та в ложі преси. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter