Парламент Литви визнав примусове вивезення українців до Росії депортацією

Дата: 16 Червня 2022
A+ A- Підписатися

Литовський сейм одноголосно визнав примусове вивезення громадян України в Росію депортацією і закликав світову спільноту добиватися відповідальності за ці злочини.

Про це повідомляє сайт  сейму Литовської Республіки. 

Фото: GETTY IMAGES

“Враховуючи, що Російська Федерація та її збройні сили нині вчиняють в Україні серйозні військові злочини, спрямовані на повне знищення українського народу та його ідентичність шляхом убивств, насильницької депортації, викрадень, зґвалтувань та тортур, сейм визнав, що збройні сили Російської Федерації та її політичних сил та широкомасштабна збройна агресія та насильницькі депортації військового керівництва до Російської Федерації або на території, що тимчасово перебувають під її контролем, є депортацією українського народу”, – йдеться у повідомленні.

У резолюції засуджується вигнання та насильницька депортація в РФ або на території, які знаходяться під її тимчасовим контролем, більше мільйона мирних жителів України, вчинені з метою знищення української ідентичності та здійснення насильницької асиміляції.

У документі наголошується, що серед цих цивільних осіб 200 000 неповнолітніх, яких Росія викрала, порушуючи міжнародне законодавство про права та свободи дітей, гарантованих Конвенцією ООН про права дитини, Гаазькою та Женевською конвенціями.

“Цей документ важливий тим, що показує, що від агресивної Росії, чи то 80 років тому, чи сьогодні, не варто чекати чогось нового – повторюються ті самі злочини проти людяності, депортації, політики та військова агресія, які ведуть окремі країни, а може, й цілі регіони, до можливого голоду та інших страшних речей”, – зазначила голова комітету сейму з європейських справ Радвіле Моркунайте-Мікуленене.

Сейм закликав інші держави використовувати принцип універсальної юрисдикції для розслідування та притягнення до відповідальності осіб, які організовують і сприяють депортації населення України або іншим чином готують, беруть участь у цьому, скоюють злочини проти людяності, геноцид та інші воєнні злочини. Також міститься заклик до авторитетних міжнародних організацій визнати вигнання, геноцид українського народу з боку Росії.

За словами Уповноваженої Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової, станом на 9 травня Російська Федерація вивезла понад 1 185 000 громадян України, серед яких 200 тисяч дітей, що не підійшли критеріям ФСБ у фільтраційній процедурі, на свою територію. 

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter