Парламент Грузії прийняв закони щодо обмеження протестів та позбавив президентку права на державну охорону
Парламент Грузії, де владу фактично контролює партія “Грузинська мрія”, прийняв у прискореному порядку зміни до законодавства, що безпосередньо стосуються протестів у країні.
Про це повідомляє Jam News.
Зокрема, ухвалили закон, який забороняє закривати обличчя під час участі в публічних зібраннях, а також забороняє використовувати піротехніку, лазери, ліхтарі тощо. За порушення цих правил передбачений штраф у розмірі 2000 ларі, що дорівнює майже 30 тисячам гривень.
Депутати також подвоїли штраф за перекриття доріг, збільшивши його до 2000 ларі. Якщо хтось заблокує рух транспортного засобу, він також отримає покарання у вигляді позбавлення водійських прав на один рік.
Також було збільшено штраф за порушення правил, пов’язаних із псуванням зовнішнього вигляду міста, зокрема за протестні написи та малюнки. Розмір штрафу підвищено з 50 ларі (700 гривень) до 1000 ларі (14 тисяч гривень), а за повторне порушення він подвоюється.
За малюнки або написи на фасадах адміністративних будівель перший штраф становитиме 2000 ларі, а за повторний випадок – 3000 ларі (42 тисячі гривень).
Штрафи за порушення правил проведення зборів чи демонстрацій збільшено в 10 разів, до 5000 ларі (70 тисяч гривень). Для організаторів таких заходів штраф становитиме 15 000 ларі (близько 210 тисяч гривень) або ж вони можуть бути піддані адміністративному арешту.
Якщо людина одягне поліційну форму без відповідних повноважень, їй загрожуватиме штраф у розмірі 2000 ларі та конфіскація майна.
Крім того, президентку Саломе Зурабішвілі позбавили права на державну охорону після того, як вона припинить свої повноваження 16 грудня. Для цього ухвалили спеціальну поправку до чинного закону, що регулює права колишніх високопосадовців, таких як президент, прем’єр-міністр та спікер парламенту.
Ця поправка передбачає, що якщо Конституційний суд визнає порушення Конституції або визначить ознаки злочину в діях такого посадовця, ексчиновник не матиме права на персональну охорону.
Зурабішвілі вже відповідає цим вимогам, оскільки у квітні 2024 року Конституційний суд визнав, що президентка порушила Конституцію, коли поїхала на міжнародні зустрічі з лідерами інших держав, попри заборону уряду.
Нагадаємо, що в Грузії, де проходять масові акції протесту через незгоду з результатами виборів та зміну євроінтеграційного курсу, медійники зафіксували вже понад 70 випадків нападів на журналістів з боку поліції. Також стало відомо, що влада готує арешт журналістки, співзасновниці популярного англомовного видання “OC Media” Маріам Нікурадзе.
Так, 7 грудня у Тбілісі біля парламенту Грузії невідомі в масках напали на знімальну групу телеканалу TV Pirveli. Журналістка Мака Чіхладзе та оператор Георгій Шецірулі знімали засланих “тітушок” – групи осіб у чорному одязі, у балаклавах та без розпізнавальних знаків, які нападали на учасників акцій протесту у темних провулках району.