Панама звернулася до Генсека ООН через заяви Трампа
Панама надіслала Генеральному секретарю ООН Антоніо Гуттерішу листа, в якому висловилася щодо заяв новообраного президента США Дональда Трампа про територіальні претензії до країни.
Увагу на це звернуло Reuters.

У листі посол Панами в ООН Елой Альфаро де Альба нагадав про Статут ООН, що наказує владам країн “у своїх міжнародних відносинах утримуватися від загрози силою або її застосування проти територіальної цілісності або політичної незалежності будь-якої держави”.
Документ розповсюдили серед 15 членів Ради Безпеки, втім їхньої публічної реакції нині не було.
Трамп уже не раз говорив, що планує повернути під контроль США Панамський канал. Він з’єднує Панамську затоку Тихого океану з Карибським морем та Атлантичним океаном, і на цей шлях припадає 2,5% світової морської торгівлі.
Свої заяви новобраний президент США пояснює нібито посиленням контролю Китаю над каналом. Офіційно Панама управляє каналом через спеціальне агентство, що підпорядковується раді з більш ніж десятка людей, серед яких немає китайських посадовців. Кілька портів у регіоні контролює гонконзька кампанія, зв’язки якої з комуністичною владою Китаю не підтверджені.

Раніше серед причин ймовірних територіальних претензій до Панами Трамп називав високі мита для американських кораблів. У відповідь президент країни Хосе Рауль Муліно казав, що тарифи не встановлюють “за примхою”.
Панама не єдина країна, стурбована заявами Трампа. Так, Данія вже підсилила оборону Гренландії після заяв президента США про бажання володіти островом.
Суперечливі заяви Трамп зробив і щодо Канади, владі якої запропонував стати новим штатом. Соратник Трампа мільярдер Ілон Маск, ображаючи в мережі прем’єра Канади Джастіна Трюдо, вдався до сексизму.
Нагадаємо, ще в травні 2020 року правозахисники заявляли, що пандемія ковіду створила переломний момент у світі, який може поглибити тенденцію занепаду демократії. Тоді вперше за 25 років із 29 досліджених організацією Freedom House країн Європи та Євразії лише 10 отримали статус демократій.
Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну експерти кажуть, що світові лідери самоусунулися від захисту прав людини. Не звертають достатньої уваги демократичні лідери й на проблеми корупції, що поширюється світом.
Фотографія обкладинки: AFP