Організація “Доступно.UA” створила словник коректної термінології для спілкування з людьми з інвалідністю

Дата: 16 Січня 2024
A+ A- Підписатися

Громадська організація “Доступно.UA” презентувала словник коректної термінології для спілкування з людьми з інвалідністю. Як зазначають творці, цей словник є корисним гідом для всіх, хто працює з текстами, а також для всіх, хто хоче говорити про людей з повагою.

Про це повідомили на сторінці організації. 

Ілюстрації: Ніка Любчич. Дизайн: Єлизавета Луцька

“Щодня внаслідок війни з РФ збільшується кількість людей, що отримують інвалідність та порушення здоровʼя. Коректна термінологія є однією з важливих складових виявлення поваги та підтримки до людини, яка отримала травму. Сподіваємось, що наш словник стане в пригоді всім громадянам та організаціям, які прагнуть спілкуватися коректно та позбутися радянських термінів, що принижують гідність”, – зазначає заступниця керівника організації Наталія Пархитько.

У словнику містяться пояснення правильного вживання термінів для позначення різних порушень здоровʼя. Приміром, замість “інвалід” та “каліка” Доступно.UA радить вживати “людина з інвалідністю”, замість “ампутант”, “безрукий”, “безногий” – “людина, яка користується протезом нижньої / верхньої кінцівки” тощо.

“Насправді все дуже просто – при спілкуванні звертайтеся до співрозмовника на імʼя. Репліка на кшталт “Привіт, людино з порушенням зору” навряд прозвучить у вашій розмові. Якщо ж ви розповідаєте про когось, спробуйте вжити коректний варіант. Погодьтеся, ніхто не хотів би, щоб за спиною нас називали “каліка”,”неповносправний” і таке інше”, – пояснюють в організації. 

Словник оприлюднили в зручному форматі для щоденного використання представниками громадських організацій, ЗМІ, бізнесу, органів місцевого самоврядування та всіх небайдужих громадян. Наразі словник доступний в електронному форматі, проте незабаром Доступно.UA планує презентувати друковану версію та надіслати його для державних і приватних установ.

Нагадаємо, що “Укрзалізниця” увідповіднила сучасним нормам терміни та визначення, пов’язані з інвалідністю. У компанії кажуть, що змінили, наприклад, визначення “дитина-інвалід” на “дитина з інвалідністю”, а визначення “інвалід війни” на “особа з інвалідністю внаслідок війни”. 

Читайте також: “Обмежені можливості” та “нетрадиційна орієнтація”: як новий український серіал “Встигнути до 30” поширює стереотипи та мову ворожнечі

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter