Опублікували розсекречені документи НКВС про депортацію кримських татар

Дата: 01 Листопада 2019
A+ A- Підписатися

Офіс президента передав Меджлісу кримськотатарського народу розсекречені документи НКВС СРСР, які стосуються депортації кримських татар у 1944 році.

Про це повідомляє сайт глави держави. 

Документи, які налічують 87 сторінок, знайшли в архівах під час дослідження, яке проводив Київський інститут судових експертиз. Меджлісу, зокрема, передали донесення відділів НКВС СРСР, датовані 1944 роком.

“Ми отримали інформацію та підтверджувальні документи, які стосуються примусової депортації кримських татар, тих знущань і геноциду, який був вчинений радянським режимом. Президент доручив правоохоронним органам зібрати та максимально систематизувати інформацію, яка є в архівах і яка досі не була оприлюднена”, – розповів заступник керівника Офісу президента Андрій Смирнов .

За його словами, це перший етап оприлюднення розсекречених документів, пов’язаних з геноцидом кримськотатарського народу. Розсекречені документи містять інформацію про кількість людей, щодо яких застосовували тортури.

“Ці документи – донесення відділів НКВС СРСР. Не вперше ми отримуємо розсекречені документи з архівів України, з інших закладів. Для нас це дуже важливо, оскільки Верховна Рада ухвалила постанову, якою визнала насильницьку депортацію кримськотатарського народу геноцидом”, – заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Нагадаємо, у травні поточного року прокуратура АР Крим оголосила про підозру колишньому керівництву Радянського Союзу у вчинені геноциду кримськотатарського народу в 1944 році. Правоохоронці встановили виконавців і причетних до злочину осіб. Серед них колишній заступник міністра НКВС СРСР, заступник НКДБ СРСР та заступник начальника Управління військ НКВС СРСР з охорони залізниці.

Як відомо, депортація кримських татар з Криму відбувалася впродовж 18–20 травня 1944 року. За два дні з півострова радянські силовики насильно переселили до 194 тисяч осіб. У листопаді 2015 року парламент окремою постановою визнав депортацію геноцидом кримськотатарського народу. 18 травня в Україні відзначають День пам’яті жертв геноциду кримських татар.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: