ООН закликає Росію припинити удари по енергетичній системі України
Цілеспрямовані удари, які Росія здійснює по енергетичній інфраструктурі України, суперечать нормам міжнародного гуманітарного права та мають бути негайно припинені.
Про це під час брифінгу, присвяченого гуманітарній ситуації в Україні та підготовці до зимового періоду, заявив помічник генерального секретаря ООН і координатор системи ООН в Україні Маттіас Шмаль, повідомляє “Укрінформ”.
Шмаль зазначив, що правозахисники з ООН у своєму нещодавньому звіті детально обґрунтували, що атаки на обʼєкти енергетики одночасно є й ударами по цивільному населенню. Він пояснив, що енергія критично необхідна для базових потреб, таких як обігрів, приготування їжі тощо. На його думку, зумисні руйнування об’єктів енергетичної інфраструктури, від яких залежать люди, є прямим порушенням міжнародного гуманітарного права, і ці дії потрібно негайно зупинити.
Координатор висловив серйозне занепокоєння через масштаб руйнувань енергосистеми України, спричинених російськими повітряними атаками. Він підкреслив, що попри всі зусилля українського уряду з підготовки до зимового періоду, ситуація нині виглядає значно складнішою, ніж торік. На його думку, подальші російські удари здатні ще більше погіршити й без того критичний стан.
Шмаль також звернув увагу на постійні удари безпілотниками, які Росія застосовує проти України. Він вважає, що такі дії не лише завдають матеріальних збитків, а й є частиною “психологічного терору”. За його словами, звук безпілотників у небі викликає у людей страх і невизначеність щодо можливих місць ударів.
Окремо він застеріг Росію від здійснення атак поблизу атомних електростанцій. Шмаль наголосив, що порушення роботи АЕС не лише становить загрозу радіаційної небезпеки, але й може спричинити найгірший сценарій для енергозабезпечення України під час зимового періоду.
Нагадаємо, що з жовтня 2022 року, відколи російські військові почали масовано обстрілювати енергетичні об’єкти в Україні, відповідна інфраструктура зазнала 1024 атак.
Загальні втрати українських потужностей унаслідок атак лише цього року, що почалися 22 березня, перевищують 9 ГВт. Окупованими лишаються 18 ГВт генерації, включно з ГЕС, ТЕС та найбільшою в Європі атомною електростанцією – Запорізькою АЕС.