Омбудсман Денісова оскаржує в Конституційному Суді е-декларування для антикорупційних активістів

Дата: 13 Червня 2018
A+ A- Підписатися

Сьогодні Уповноважений Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова направила до Конституційного Суду України подання з вимогою скасувати е-декларування для громадських активістів.

Про це повідомляє прес-служба Омбудсмана.

Уповноважена наголошує, що необхідність подання електронних декларації про майновий стан робить громадянське суспільство, яке має відігравати роль органу контролю влади, залежним від неї.

Антикорупційні обмеження передбачені лише для чиновників. Поширення цих зобов’язань на фізичних осіб суперечать конституційним правам та принципу верховенства права в частині порушення правової визначеності.

Нагадаємо, що навесні 2017 року парламент вніс зміни до законодавства про протидію корупції. Антикорупційних активістів прирівняли до представників влади і зобов’язали подавати “декларації осіб, уповноважених на здійснення повноважень держави”. Зауважимо, що тоді “за” проголосували 268 депутатів, серед яких була й нинішня Омбудсман Людмила Денісова. 

Правозахисники наголошували, що декларування активістів – це порушення прав людини та демократичних свобод. У жодній європейській країні не існує декларування майна активістів. Європейський Союз також наголосив, що е-декларування для активістів створює невиправданий тиск на неурядові організації.

У липні 2017 року президент України Петро Порошенко вніс до Верховної Ради законопроекти №6674 (про зміни до закону про громадські об’єднання) та №6675 (про зміни до Податкового кодексу), які скасовують е-декларування, але в яких передбачається посилення звітності неприбуткових організацій, зокрема за освоєння міжнародної грошової допомоги, та відповідальності за помилки у таких звітах. Низка правозахисних організацій назвала норми цих законопроектів дискримінаційними.

16 березня цього року Венеціанська комісія спільно з БДІПЛ ОБСЄ надала висновок щодо зазначених законопроектів. Міжнародні експерти розкритикували ці законопроекти і відзначили “надзвичайну важливість, щоб вимоги електронної декларації для антикорупційних активістів були скасовані до 1 квітня 2018 року”.

Активісти вимагали від Верховної Ради скасувати обов’язкове подання електронних декларацій представниками громадянського суспільства без дискримінаційного посилення вимог до звітності громадських організацій і від президента – сприяти цьому.

Оскільки е-декларування для активістів не було скасовано до 1 квітня 2018 року, то вони мали подавати декларації так само, як державні чиновники.

3 квітня 2018 року Верховна Рада України вчергове безрезультатно спробувала скасувати електронне декларування для громадських активістів.

17 травня громадські організації закликали президента, народних депутатів та Омбудсмана внести конституційне подання щодо неконституційності е-декларування для активістів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter