Омбудсман звернувся до Генерального секретаря ООН та МАГАТЕ через обстріли ЗАЕС

Дата: 08 Серпня 2022
A+ A- Підписатися

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець закликав Генерального секретаря ООН та МАГАТЕ скерувати місію безпеки на захоплену росіянами Запорізьку атомну електростанцію.

Про це він повідомив у своєму телеграм-каналі.

“Російська Федерація продовжує акти ядерного тероризму щодо об’єктів Запорізької АЕС та її персоналу. Згідно з міжнародними нормами, актом ядерного тероризму вважається вже сам напад на об’єкт, де працюють з ядерними або радіологічними матеріалами. Під ядерний тероризм підпадають також і дії, які ставлять на меті порушити, саботувати або маніпулювати операціями, які відбуваються на станції, що може призвести до викиду радіоактивності”, – написав Уповноважений.

За інформацією Головного управління розвідки, територія Запорізької АЕС наразі є замінованою, а окремі співробітники станції зазнають катувань і насильницького зникнення, їм надходять погрози. Це створює загрозу життю співробітників і перешкоджає нормальній роботі об’єкта. 

“Як Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, в першу чергу заявляю про кричущу загрозу від перебування російських військових на Запорізькій АЕС не тільки для десятків мільйонів українців, але й для всього світу. Руйнівні наслідки ядерного тероризму та поширення радіоактивності не поважають державні кордони, а радіоактивні викиди поширюються неконтрольовано, наслідки радіоактивного забруднення залишаються на десятки років”, – додав Лубінець. 

Також він учергове закликав Генерального секретаря ООН, МАГАТЕ і всю світову спільноту вжити можливих заходів для скерування безпекової місії на Запорізьку АЕС, повністю демілітаризувати територію АЕС та надати гарантії безпеки співробітникам атомної станції та мешканцям міста Енергодар для обслуговування станції. 

Своєю чергою Генсек ООН Антоніу Гутерреш закликав РФ припинити обстріл Запорізької АЕС. Під час пресконференції в Токіо він заявив, що обстріли Запорізької атомної електростанції є самозгубними, удари по станції потрібно негайно припинити. 

“Атаки на АЕС – саморуйнівний акт. Ми сподіваємося, що це буде припинено. Водночас ми хочемо, щоб МАГАТЕ отримала доступ до станції. І маємо надію, що МАГАТЕ зможе використати свої компетенції”, – зазначив Гутерреш.

Нагадаємо, що з початку серпня на станції наявна підозріла активність російських військових. За даними журналістів, росіяни мінують станцію – вибухонебезпечні вантажі розміщують біля енергоблоків і в машинному залі.

На станції наразі перебуває близько 500 російських солдатів та військова техніка, зокрема БТРи, зенітні установки та техніка для радіохімічної розвідки. Територію навколо станції вже замінували російські війська.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: