Омбудсман звернувся до КС, щоб визнати незаконним обмеження права на щорічну відпустку під час війни 

Дата: 02 Грудня 2024
A+ A- Підписатися

Уповноважений Верховної Ради з прав людини звернувся до Конституційного Суду, щоб визнати неконституційними норми, які обмежують право працівників на щорічну оплачувану відпустку під час воєнного стану.

Про це розповів Омбудсман Дмитро Лубінець

Будівля Конституційного Суду України. Фото: atlanticcouncil.org

Питання відпусток під час воєнного стану та під час мирного життя регулюють різні документи. У першому випадку головними є Кодекс законів про працю та Закон “Про відпустки”, а в другому – Закон “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”, ухвалений у березні 2022 року. Детальніше про це можна прочитати за посиланням

Право на відпочинок також закріплено в статті 45 Конституції України, тож обмежити його не можна навіть під час воєнного стану. 

Лубінець каже, що норми, щодо яких він звернувся до КС, “не обмежують, а скасовують право працівників на щорічну відпустку повної тривалості та її оплату, а також дозволяють замінити їх за рішенням роботодавця” на відпустку без збереження заробітної плати. 

“Ці два види відпусток є абсолютно різними видами відпусток, що надаються з різною метою, за різних підстав, у різному порядку та тривалості. Також законодавством не передбачається заміна одного виду відпустки іншим в принципі”, – додає Омбудсман. 

Уповноважений наголошує, що може зрозуміти бажання роботодавців обмежувати відпустки, особливо в критичних галузях. Утім, робота без відпочинку не дозволяє людям підтримувати фізичне та психологічне здоров’я. 

Омбудсман прогнозує, що позивне рішення КС гарантуватиме захист трудових прав навіть під час воєнного стану.

Нагадаємо, що цього року Верховна Рада легалізувала домашніх працівників. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter