Окупанти атакували полігон на Дніпропетровщині, де перебували військові: призначили перевірку
Російські війська 1 березня завдали удару по полігону в Дніпропетровській області, де перебували українські військові. У Збройних силах України ініціювали перевірку.
ZMINA зібрала, що відомо наразі.

Існували різні припущення щодо того, хто саме перебував на полігоні. Українські воєнкори, воєнні блогери та волонтери поширили інформацію про обстріл полігону в Самарському районі Дніпропетровщини ракетою з касетними боєприпасами.
За непідтвердженими даними, удар балістичною ракетою “Іскандер-М” із касетним боєприпасом стався 1 березня. Журналіст Андрій Цаплієнко повідомив у своєму телеграм-каналі, що зʼявилась інформація про масову загибель військових ЗСУ внаслідок цього удару. Він також зазначив, що міністерство оборони Росії опублікувало відеозапис, на якому зафіксовано вибух касетної боєголовки в місці скупчення особового складу на полігоні.
Цаплієнко уточнив, що атака була спрямована на місця дислокації 157 окремої механізованої бригади ЗСУ на полігоні “Новомосковський” поблизу села Черкаське. На той момент українська сторона офіційно не коментувала ситуацію, однак військові також повідомляли про подію.
Журналіст Юрій Бутусов у своєму стримі на ютубі заявив, що російські військові завдали удару по навчальному центру оперативного командування “Схід”. За його словами, на полігоні в селищі Черкаське дислокувався 168 батальйон резерву, де перебували військовослужбовці, які раніше самовільно залишили свої частини та намагалися перевестися до інших підрозділів, проживаючи у великому скупченні наметів.
Різні джерела повідомляли про десятки загиблих та значну кількість поранених. За словами Бутусова, загальна кількість жертв становить близько 130 осіб, з яких 32 загинули (за іншими даними, вже 39).
Волонтер Сергій Стерненко теж підтвердив інформацію про удар по полігону, де перебували військові 157 ОМБр, та зазначив, що російський розвідувальний безпілотник коригував атаку. Він також наголосив, що дрон залишився непоміченим через відсутність ефективної системи протидії. За його словами, командування Повітряного командування “Схід” демонструє найгірші показники у впровадженні ППО для боротьби з дронами, а раніше навіть забороняло тренувальні польоти FPV-дронів. Він нагадав про попередні наслідки такої недбалості, зокрема удар по установці ЗРК Patriot, після якого жодної відповідальності не було.
Стерненко наголосив, що недбалість у військовому керівництві коштує надто дорого. Він також зазначив, що російські дрони регулярно залітають у центральну Україну, проте це часто залишається непоміченим, що є серйозною проблемою.
Командувач Сухопутних військ ЗСУ генерал-майор Михайло Драпатий ініціював незалежну перевірку за участю військової контррозвідки, щоб розслідувати обставини трагедії. Він заявив, що ця ситуація є наслідком ворожого удару, та підкреслив необхідність швидких рішень, відповідальності та підвищення стандартів безпеки.
Драпатий висловив співчуття родинам загиблих, їхнім побратимам та всім, хто їх знав. Він наголосив, що особисто контролюватиме розслідування і домагатиметься суворого покарання для всіх, хто ухвалював або не ухвалював важливі рішення того дня.
За словами командувача, спроби приховати правду за бюрократичними процедурами будуть зупинені, а винні не зможуть уникнути відповідальності. Він підкреслив, що серед військового керівництва є ті, хто нехтує безпекою підлеглих, затягує процеси й не забезпечує належного рівня захисту. Всі вони, на його думку, ганьблять Збройні сили України.
Драпатий звернувся до всіх генералів, офіцерів, сержантів і солдатів Сухопутних військ із закликом позбутися формалізму та бюрократії, адже кожен є відповідальним за життя своїх побратимів як на полі бою, так і в тилу.
Доповнено: Слідчі Державного бюро розслідувань розпочали кримінальне провадження через загибель та поранення українських військових унаслідок російського ракетного удару по полігону на Дніпропетровщині.
Правоохоронці підкреслюють необхідність ретельного та неупередженого розслідування для встановлення всіх обставин трагедії та притягнення винних до відповідальності.
Наразі тривають слідчі дії для з’ясування всіх деталей інциденту. До місця удару прибули представники спеціальної об’єднаної групи правоохоронців.
Кримінальне провадження відкрили за частиною 4 статті 425 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність за недбале ставлення до військової служби в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці.
Нагадаємо, що подібні ситуації трапляються не вперше. Зокрема, 3 листопада 2023 року в селі поблизу лінії фронту в Запорізькій області росіяни вдарили “Іскандером” по бійцях 128 бригади. Це сталося під час шикування для нагородження до Дня ракетних військ та артилерії. Командира Дмитра Лисюка відсторонили від посади на час розслідування.
14 листопада комісія Міноборони провела розслідування трагедії зі 128 бригадою й довела, що командування справді зібрало бійців у дворі будинку на нагородження, але ігнорувало всі правила маскування. Після оголошення сигналу ракетної небезпеки не вжили жодних заходів безпеки.
Через рік, 3 вересня 2024 року, окупанти завдали удару по одному з навчальних закладів міста Полтави, використавши дві балістичні ракети. Часовий проміжок між тривогою і прильотом смертельних ракет був настільки коротким, що застав людей у момент евакуації до бомбосховища. Внаслідок обстрілу 55 людей загинуло, 328 – дістали поранення.
Раніше Росія також атакувала навчальний центр “Десна” на Чернігівщині, Яворівський полігон на Львівщині, казарми військової частини в Охтирці на Сумщині, полігон Нацгвардії в Дніпропетровській області, казарми морпіхів у Миколаєві.